Almanya’da Doğum Yapmak İstiyorum. Doğumla Vatandaşlık Almak Mümkün mü? - Vize ve Vatandaşlık
Vize ve Vatandaşlık

Almanya’da Doğum Yapmak İstiyorum. Doğumla Vatandaşlık Almak Mümkün mü?

29.11.2018
2.749

Yurt dışında doğum yapanların sayısı her geçen gün artıyor. Özellikle gelişen ülkelerde doğum yapmak isteyen kadınların sayısı oldukça fazla. Bazı ülkeler için ekonomik açıdan  bir yük olan yurt dışı doğumları eğer aileleri maddi açıdan sıkıntıya sokmayacaksa yurt dışında doğum alternatifini mutlaka gözden geçirmelidirler. Bu bağlamda dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise hangi ülkede doğurmak gerekir sorusunu akla gelmesidir. Eğitim ve sağlık alanında hangi hakların tanındığı avantajların neler olduğu en iyi fırsatı sunan ülkenin seçilmesi önem arz eden bir durumdur. Almanya’da doğum yapmak isteyenlerin derin bir araştırma yapması gerekir, sizler için Almanya’da doğum yapmanın detayları derledik.

Almanya’da Doğum Yapmak

Almanya’nın yoğun bir Türk nüfusuna sahip, doğum isteğinde Almanya diğer ülkelere nazaran ilk sıralarda yer almakta.  Almanya’da yaşayan veya çalışan akrabası bulunan kişiler doğum yapmak için Almanya’yı tercih edebiliyorken ,hiç bir bağınızın olmaması da, Almanya’da doğum yapmanıza engel değil. Almanya ile herhangi bir bağınız bulunmadığı halde Almanya’da doğum yapmayı düşünüyorsanız öncelikle hangi hastane ve doktorla doğum yapacağınızı belirlemelisiniz. Doğum yapmak için hastane ve doktor belirlerken kendi başınıza adım atmak istemezseniz sadece bu konu üzerine çalışan firmalarda mevcut, ücret karşılığında doğum danışmanlığı alabilirsiniz. Bazı firmalar sadece danışmanlıktan ziyade sizleri doğuma kadar her adım için hazılıyor ve fiilen yardımcı oluyor.Bu konu üzerine uzmanlaşmış birçok kuruluş mevcuttur.

Almanya’da Doğum Yapmanın Avantajları

Almanya doğum yapmanın en büyük artısı kadınlara vatandaşlık hakkı vermesidir. Almanya’da doğum yaptığınızda aynı zamanda sağlık ve eğitim haklarından da faydalanabilirsiniz. Sağlık söz konusu olunca Almanya bir çok ülkeden bir adım öndedir. İstediğiniz zaman tüm imkânlarından faydalanabileceğiniz bu ülkenin vatandaşı olmak ve çocuğunuza bu vatandaşlığı vermek sizin için büyük bir artı olabilir. Almanya’da doğum yapmanın bir diğer faydası ise eğitim alanında tanıdığı fırsatlardır. Çocuğunuzun tüm okul hayatı boyunca  tüm indirimlerden faydalanarak okuma şansına sahip olacaktır. Doğumla beraber kazanılan eğitim hakkı sayesinde yaşamı boyunca bu haktan, diğer alman vatandaşları gibi faydalanabilecektir.

Almanya’da Doğum Yapmanın Dezavantajı

Almanya’da doğum yapmak deyince ailelerin ilk aklına gelen şey maddi açıdan altına girecekleri sorumluluktur. Almanya her alanda pahalı bir ülke olduğu için durum sağlık alanında da ne yazık ki böyledir. Almanya’ya sadece doğum yapmak amacıyla gidecek olanlar, Türkiye kıyasla çok daha ciddi harcamalar yapacaklarını hesaba katmalıdır. Almanya’ya doğum yapmak için gelen kişinin harcamaları sadece doğum harcamaları olmayıp , barınma gibi diğer masraflarıda ödemeleri gerekmektedir. 

Almanya’da Doğumla Vatandaşlık Alınır mı?

Almanya hükümeti kısa bir süre önce alınan kararla Almanya’da doğum yapan yabancı ailelere bazı imkanlar tanıdı. Bu imkanlar önceki düzenlemelere göre önce  için ülke sınırlarında doğan yabancı çocuklar zor durumda bırakabilecek şekildeydi. Almanya’ya doğum yapmak amacıyla gidenlerin aile kökenlerine bakmaksızın ülke sınırları içinde doğan çocuklara çifte vatandaşlık hakkı veriliyordu. Ancak bu durumun tek bir şartı vardı bu şart ise çocuğun 23 yaşına kadar iki vatandaşlıktan bir tanesini tercih etmesi gerekliydi. Yeni çıkarılan yasak düzenlemelerle çocukların her iki vatandaşlığa da sahip olabilecekleri açıklandı. Bu düzenlemeler sayesinde Almanya’da dünyaya gelen kişilerin ülkenin iş sağlık ve eğitim olanaklarından kendi kökenlerinden vazgeçmeden yararlanabilmeleri sağlanmış oldu.

almanyada bir hastahane doğum anı
Fotoğraf Kaynak: Flickr / German Tenorio

Reklam
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.