Amerika’ya Vize Almak Ne Kadar Sürer? - Vize ve Vatandaşlık
Vize ve Vatandaşlık

Amerika’ya Vize Almak Ne Kadar Sürer?

17.12.2018
367

Amerika eğitim, kültürel aktivite açısından cazip gelen ülkelerden biridir. Fakat vize konularında oldukça sıkı bir yöntemi vardır. B vize kategorisi, ABD’yi geçici olarak ziyaret etmek isteyenler için tasarlanmıştır. Ziyaretin amacı, hangi B vizesinin sizin için doğru olduğunu belirler:

B1 ve B2 Vizeleri Nedir?

B1 ve B2 vizeleri Amerika’ya seyahat eden ve daha sonra kendi ülkelerine dönmeyi planlayan ziyaretçiler içindir. Bir yıl kadar kısa süreli ziyaretler için geçerlidir. Özellikle, B1 vizesi iş ziyaretleri içindir, B2 vizesi ise eğlence, turizm ve sağlık ziyaretleri içindir. Ancak, pek çok kişi her ikisini de yapmak zorunda kaldığı için, iki vize genellikle ortak bir B1 / B2 vizesi olarak düzenlenir. Bu, isterseniz hem iş seyahatleri hem de tatiller için ülkeyi birkaç kez ziyaret edebileceğiniz anlamına gelir ve ayrıntılar hakkında endişelenmenize gerek kalmaz. Her yıl verilen B1 / B2 vize sayısında kontenjan veya sınır yoktur.

B1 / B2 Vizesi Almak İçin Neye İhtiyacım Var?

Bir B1 / B2 vizesi için yeterlilik, en azından diğer ABD vizelerine kıyasla kolaydır. Bir tane almak için, kendi ülkenizdeki ABD büyükelçiliği ile iletişime geçmeli ve bir başvuru için, şahsen, posta yoluyla veya çevrim içi olarak başvurmalısınız. Evrak çok kötü değil, aile üyeleriniz, eviniz ve işiniz olup olmadığını bilmek isteyeceklerdir. Çünkü eninde sonunda eve dönmek için bir nedeniniz olup olmayacağını bilmek istiyorlar. Eğer geçerseniz, altı ay veya 10 yıl için bir B1 / B2 vizesi alırsınız, ancak ikinci tür ABD’de on yıl boyunca kalabileceğiniz anlamına gelmez.

Amerika’ya Vize Almak Ne Kadar Sürer

Vize almak genellikle hangi tür başvuruda bulunursanız olun yüz yüze görüşme gerektirir. Bu mülakata hazırlanmak için, aklınıza gelebilecek tüm belgeleri yanınızda getirmelisiniz, ancak hepsine ihtiyacınız olmasını beklemeyin. Görüşme sırasında, sizi nasıl etkileyebilecek olursa olsun yalan söylememelisiniz, çünkü hikâyenizi daha sonra kontrol edecekler ve bir yalan size vize almaktan kalıcı olarak yasaklanabilir.

B1 / B2 Vize Ne Kadar Sürer?

ABD’ye bir B1 / B2 vizesine girdiğinizde, bugünlerde elektronik bir form olmasına rağmen bir pasaport damgası ve bir I-94 formu alacaksınız. Bu form, Amerika’da ziyaretinizin başlangıcından itibaren altı aya kadar kalmanıza izin verecektir. Bundan sonra altı aylık bir uzatma alabilirsiniz, ancak hükümet neden buralarda olmanız gerektiğini bilmek isteyecektir.

 

Reklam
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.