Avrupa Vizesiz Ülkeler - Vize ve Vatandaşlık
Vize ve Vatandaşlık

Avrupa Vizesiz Ülkeler

31.03.2019
483

 

Avrupa Kıtası ülkelerine seyahat programları için ulusal vize veya Schengen vizesi ile seyahat edilebiliyor. Avrupa Birliği dahilinde 26 ülkeye vizesiz seyahat seçeneği sunuluyor. Ancak; hususi pasaport, hizmet pasaportu ve diplomatik pasaport hamillerine sunulan vizesiz seyahat seçeneği, 6 ay içinde 3 ayı geçmeyen seyahat programları için geçerlidir.

Umuma mahsus pasaport sahipleri, Schengen ülkelerine seyahat planları için vizeye tabidirler.

Schengen Bölgesi Ülkeleri

Schengen Anlaşmasına dahil olan ülkeler arasında; Belçika, Almanya, Avusturya, Yunanistan, İzlanda ve Çek Cumhuriyeti seçenekleri bulunuyor. Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Macaristan, Portekiz, İtalya, Slovakya, Letonya ve Malta ülkelerine Schengen vizesinden muaf olan pasaportlar ile direkt seyahat edilebilir.

Avrupa Vizesiz Ülkeler

Litvanya, İsvçre, Lüksemburg, Hollanda, İsveç, Norveç, Polonya, Lihtenştayn, İspanya ve Slovenya ülkelerine vizesiz seyahatler, siyah, yeşil ve gri pasaport sahiplerine sunuluyor.

Bordo Pasaportlar İle Vizesiz Ülkeler

Arnavutluk, Kosova, Sırbisstan, Moldova ve Makedonya gibi ülkelere vizesiz olarak seyahat edilebilir. Bordo, siyah, gri ve yeşil pasaportlar ile vizesiz olarak gidilebilen diğer ülkeler arasında; Karadağ, Bosna Hersek, Belarus ve Andorra ülkeleri bulunuyor.

Ukrayna, Gürcistan ve KKTC ülkelerine hem vizesiz hem pasaportsuz şekilde seyahat edilebiliyor. Türkiye’den vizesiz gidilen ülkeler 2019 listesinden, pasaportlara göre ülke tercihleri yapılarak direkt olarak seyahat programları yapılabilir.

E-Vize İle Gidilen Ülkeler

İnternet vizesi ile gidilebilen ülkeler, tüm pasaport sahipleri için kolay şekilde verilen vizeler arasındadır. Online vize prosedürleri ile dijital sistemler üzerinden başvuru yapılabilir. Ortalama 3 gün içinde verilen e-vize seçenekleri ile seyahat edilebilir. 17 farklı ülke seçeneği ile seyahat edilebilir.

Kapı Vizesi İle Gidilen Ülkeler

Sınır vizesi veya şipşak vize olarak bilinen kapı vizesi ile Türkiye’den seyahat edilebilen 9 ülke bulunuyor. Havalimanları, havaalanları ve sınır kapılarında verilen vizeler ile tüm pasaport sahipleri, kolay vize uygulamasından yararlanabilirler. T.C Dışişleri Bakanlığı resmi web sayfası üzerinden e-vize, kapıda vize uygulamaları ile gidilebilen ülkeler ve vizesiz gidilen ülke seçeneklerine göre seyahat programı yapılabilir. Pasaportların niteliğine ve seyahatlerin sürelerine göre program yaparak, vizesiz olarak seyahat edebilirsiniz.

Reklam
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.