Avrupada Çifte Vatandaşlık Nasıl Alınıyor? - Vize ve Vatandaşlık
Vize ve Vatandaşlık

Avrupada Çifte Vatandaşlık Nasıl Alınıyor?

Avrupada Çifte Vatandaşlık Nasıl Alınıyor?

Çağımızda hem Türk hem de Avrupa vatandaşı olmak isteyenler olabiliyor. Böyle bir hakka sahip olmak adına istenen şartların neler olduğunun mutlaka bilinmesi gerekiyor. Çifte vatandaşlık için artık Avrupa ülkesinde doğmanız yeterli bir durum değil. Tüm bunların haricinde daha istenen farklı şartlarda talep ediliyor. Bunun içindir ki sizden istenenleri mutlaka yerine getirmeye çalışmalısınız. Çünlü Avrupa  vatandaşlığının haricinde Türk vatandaşlık haklarınızın da mutlaka koruma altına alınmasını sağlamaya başlamanız gerekmektedir. Fakat tüm bu faktörlerin ülkeden ülkeye bağlı olarak değişkenlik göstermiş  olduğunun altını çizebiliriz.

Avrupa Çifte Vatandaş Olmak

Türk vatandaşı olan kişiler,  Avrupa vatandaşı olmak istiyorsalar Türkiye de haklarını kaybetmemesi adına öncellikle yasal bir izin almaları gerekiyor. Eğer ki vatandaşlık şartlarını iyice öğrenip, izin alan kişiler haklarını kaybetmeden Türkiye’ye geldiklerinde ülke vatandaşı olunmasıyla ilgili olarak herhangi bir engel durumu yaşanmamış oluyor. Fakat çifte vatandaşlık için girişimde bulunduğunuz ülke  sizlere  bazı zamanlar sorun çıkartabiliyor.

Fransa  Vatandaşlık

Fransa, çifte vatandaşlık imkanı sağlayan ülkelerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Fakat evlilik aracılığıyla vatandaşlık  izni almanız için sizden istenen 4 yıl boyunca Fransa da evli kalmanız olacaktır. Aynı zamanda uyum açısından da irdelenerek, 5 yıl boyunca çalışmış  olmasına da bakılıyor. Fransa vatandaşlık başvuru sırasında  bakılacak hususlardan biri oturma izni olacaktır. Eğer ki Fransız vatandaşı olma konusunda önünüzde bir engel olmaz ve alırsanız, ürkiye Başkonsolosluğuna beyan etmeniz gerekecek. ,

İngiltere Vatandaşlık

İngiltere vatandaşı olmaya karar verebilirsiniz. Bunun içindir ki izleyeceğiniz en önemli yollardan biri sizden istenecek şartları yerine getirmeniz olacaktır. Uyum ve  evlilik şartıyla İngiliz vatandaşlığına geçme şartı aranmış olsa  da,  devlet tarafından keyfi durumlar yaşanabiliyor. En az 3 yıl bir İngiliz  vatandaşıyla evli kalıp, İngiltere de 5 yıl boyunca yaşama şartı önünüze sunulmuş oluyor.

İtalya  Vatandaşlık

Çifte vatandaşlık veren ülkeler arasında İtalya’nında yer almış olduğunu söylemek mümkün. Fakat ülkenin çift vatandaşlık konusunda katı bir tutum sergilemiş olduğunu belirtebiliriz. İtalya  en çok sevilen ülkelerden biri olsa da vatandaşlık konusunda kolay kolay imkan vermeyebiliyor. İtalyan biriyle evlendiğiniz zaman mutlaka en az 2 sene boyunca kalmanız gerekecektir. Ayrıca 3 yıl boyunca İtalya’da yaşayıp başka ülkeye gitmezseniz o zaman vatandaşlık hakkı tanınmaktadır. İtalya tarafından Türk vatandaşına sağladığı istisnai durumlardan biri de  anneniz orada doğmuş ve İtalyan vatandaşıysa, İtalya vatandaşlık hakkı sağlanmış oluyor.

Avrupa’da Hangi Ülkeler Vatandaşlık Veriyor?

En merak edilen sorulardan biri de  Avrupa’da hangi ülkelerin vatandaşlık imkanı sağlamış olduğu diyebiliriz. Çifte vatandaşlık düşünen kişilerin yakından ilgilendiği konulardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Genel anlamda  hangi ülkelerin olduğunu sıralarsak şu şekilde söylememiz mümkündür.

  • Fransa vatandaşlık
  • Almanya vatandaşlık
  • İngiltere vatandaşlık
  • İtalya vatandaşlık
  • İspanya vatandaşlık
  • Yunanistan vatandaşlık

Reklam
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.