Avrupa’da Vize Olmadan Gezilebilecek Ülkeler - Vize ve Vatandaşlık
Vize ve Vatandaşlık

Avrupa’da Vize Olmadan Gezilebilecek Ülkeler

31.03.2019
699

Avrupa Kıtası’nda vizesiz seyahat edilebilen ülkeler arasında Schengen Bölgesi ülkeleri ve Avrupa Birliği ülkeleri bulunuyor. Avrupa Kıtası’nda olmadığı halde Schengen Bölgesi’ne dahil edilen ülke seçenekleriyle de vizeye gerek olmadan seyahat edilebilir.

Pasaport türlerine göre sunulan vizesiz seyahat olanağı, bordo pasaport ile gidilen Avrupa ülkeleri ve diğer pasaportlar ile gidilen Avrupa ülkeleri olarak iki farklı kategori ve kapsamda sunuluyor.

Bordo Pasaportla Gidilen Avrupa Ülkeleri

T.C umuma mahsus pasaport sahipleri Avrupa ülkelerinden bazılarına vizesiz olarak seyahat edebilirler. Makedonya, Moldova, Ukrayna, Arnavutluk, Kosova, Sırbistan, Bosna Hersek, KKTC, Karadağ, Gürcistan, Andorra ve Belarus ülkelerine vizesiz olarak seyahat edilebilir.

Hususi pasaport, hizmet pasaportu ve diplomatik pasaport sahipleri de yukarıda bahsettiğimiz ülkelere vizesiz seyahat edebilirler.

Schengen Vizesiz Ülkeleri

Schengen üyesi ülkelere 6 ay içinde 3 ayı geçmeyen seyahatler için siyah, yeşil ve gri pasaportlar ile direkt olarak seyahat edilebilir. Schengen Bölgesi ülkelerinden 26 ülkeye direkt olarak seyahat edilebiliyor. Bordo pasaport sahipleri ise Schengen Bölgesi seyahatlerinde vizeye tabidirler.

Avrupa Birliği üye ülkeleri, Schengen Bölgesi ülkeleri ve her iki üyesi olmadığı halde sınırlarını açan ülkelere, yeşil, siyah ve gri pasaportlar ile seyahat edilebiliyor. Vatikan, Monako ve San Marino ülkelerine vizesiz olarak seyahat edilebilir.

Birleşik Krallık ve İrlanda ülkelerine çeşitli pasaportlar ile direkt olarak seyahat edilebiliyor. Azorlar, Madeira ve Kanarya Adaları Schengen ve Avrupa Bölgesi’nde olmamasına rağmen, vizesiz gidilebilen ülkeler arasındadır.

Romanya, Bulgaristan, KKTC ve Hırvatistan ülkeleri, Schengen üyesi ülkelere ek olarak vizesiz şekilde seyahat edilebilen ülkeler arasındadır. Ancak bordo pasaport sahipleri, kısa süreli seyahatleri için Schengen vizesine tabidirler.

Ulusal Vize İle Avrupa Ülkeleri

180 gün içinde 90 günden daha uzun süreli seyahat programları için ulusal vize alınması gereklidir. Turistik vizeler, 90 güne kadar olan seyahat programları için sunuluyor.

Arkadaş veya aile seyahati vizesi, eğitim vizesi, çalışma vizesi veya oturum izni vizeleri için seyahat planlanan ülkenin konsolosluklarından başvuru yapılabilir. Vize başvuruları doğrudan temsilciliklere veya vize başvuru merkezlerine yapılabilir.

Reklam
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.