Avustralya Vatandaşlığı Nasıl Alınır? - Vize ve Vatandaşlık
Vize ve Vatandaşlık

Avustralya Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

AVUSTRALYA VATANDAŞLIĞI

Avustralya vatandaşlığı dünya üzerinde en çok istenilen vatandaşlık haklarından biridir. Tüm ülkeler kendi koşulları dahilinde kişilere birçok farklı imkanlar sunmaktadır. Özellikle büyük şirketlere sahip olan ,daha iyi çalışma imkanı sunan ya da refah seviyesi yüksekliği ile dikkat çeken ülkelerde yaşamak herkesin hayalleri arasındadır. Bu ülkeler arasında önemli bir yere sahip olan Avustralya’da ülke içerisinde yaşayan herkese farklı imkanlar sunmaktadır. Sunduğu imkanların yanı sıra Avustralya bünyesinde yer alan tarihi güzellikleriyle de sizleri kendisine çekmeyi başarmaktadır.Aynı zamanda ülkede birçok doğal güzellikde bulunmaktadır. Avustralya vatandaşı olmak istiyorum, demeniz halinde her ülkede olduğu gibi Avustralya içinde uymanız gereken bazı prosedürler bulunmaktadır.

Nasıl Avustralya Vatandaşlığı Alınır?

Avustralya vatandaşı olmak istiyorum, ne yapmalıyım? Gibi sorularınıza ilk olarak nasıl Avustralya vatandaşı olunur sorusu ile başlamalısınız. Avustralya vatandaşlığı da diğer ülkelerin vatandaşlığı gibi kolay bir şekilde alınmamaktadır.Hangi koşullarda veya hangi kol üzerinden vatandaşlığa başvurabileceğinize genel olarak bakarsak 

  • Çalışma ve tatil vizesi ile birlikte gittiğiniz Avustralya da iyi bir iş bulmanız ve işinizde sevilmeniz halinde, bu olanak üzerinden Avustralya vatandaşlığına başvurabilirsiniz fakat bu yolu tercih etmemenizi öneririz, çünkü alınan vizelerin farklı amaçlar için kullanılması hemen hemen her ülkede suçtur ve yaptırımları vardır. Alanınızda başarılı ve faydalı olduğunuzu düşünüyorsanız işçi vizesi için başvurarak gidebilirsiniz.
  • İkinci seçenek eğitim alarak vatandaşlık almaktır. Dil okulu ya da sertifika programları sırasında yarı zamanlı çalışma hakkınız vardır. Çalışılan yerde kalmanız isterseniz , program bitmeden Avustralya vatandaşlığına başvurabilirsiniz.
  • Yine eğitim yoluyla : yüksek lisans programında Avustralya’da eğitim aldığınız süre içerisinde çalışma izni verilmektedir. Yüksek lisans programları dahilinde çalıştığınız şirket aracılığı ile veya akademik olarak ülkede eğitiminize devam ederekte vatandaşlık başvurusunda bulunabilirsiniz. 

Yukarıdaki kollar dışında hemen hemen her ülkede geçerli olan şu şekillerde de Avustralya vatandaşlığı alınabilir:

  • Göçmenlik başvurusu yaparak
  • Avustralya vatandaşı olan biriyle evlenerek
  • İltica başvurusu yaparak

Avustralya’ya gitmeye karar verdiniz mi ? Biletci.com dan Avustralya Uçak Bileti Fiyatları‘na bakabilir sizin için en uygun uçak biletini istediğiniz firmadan satın alabilirsiniz.

avustralya vatandaşlığı bilgileri nasıl alınır
Fotoğraf Kaynak : Flickr/ Pedro Szekely

Reklam
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.