Gürcistan Çifte Vatandaşlık Nasıl Alınır? - Vize ve Vatandaşlık
Vize ve Vatandaşlık

Gürcistan Çifte Vatandaşlık Nasıl Alınır?

11.11.2018
4.410

Gürcistan Çifte Vatandaşlık Nasıl Alınır?

Gürcistan çifte vatandaşlığı nasıl alırım? Başka bir ülkenin vatandaşlığından çıkmadan Gürcistan vatandaşı olmak istiyorum diyenlerin yapması gerekenleri yazımızda sizler için anlattık.

Gürcistan vatandaşlık hakkı tanımış olduğu kişilere eski vatandaşlıklarından vazgeçmeyi zorunlu kılmıyor. Bu olanağı sunduğu için kişiler çift vatandaşlık haklarını da kullanabilirler.

Gürcistan çifte vatandaş olabilmeniz için başvuru sırasında gerekli bazı evraklar istenmektedir. Gürcistan, vatandaşlık almak konusunda çok katı kurallara sahip olan bir ülke değildir. Bu nedenle Gürcistan vatandaşlığı almak, birçok ülkeye göre daha kolaydır.

Türkiye’de Gürcistan vatandaşlığı alabilmek için başvuru yapabileceğiniz resmi bir kurum yoktur. Yani Türkiye’den Gürcistan Konsolosluklarına, giderek vatandaşlık başvurusunda bulunamazsınız.

Evlilik Yaparak Gürcistan Çifte Vatandaşlığı Almak

Gürcistan vatandaşı bir kişiyle yabancı birisinin evlendikten sonra Gürcistan’da yaşaması ve yabancı kişinin vatandaşlık alabilmesi için gerekli belgeler birlikte Publi Centera’ya gidilmesi gerekmektedir. Vize gerekmediğinden dolayı Gürcistan sınırından geçerek başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Doğum Yoluyla Gürcistan Çifte Vatandaşlık Kazanma Hakkı

Yabancı bir kişi ile Gürcistan vatandaşının evlenmesi ile bu evlilikten dünyaya gelen çocuklar, doğuştan itibaren Gürcü vatandaşlığını alırlar. Eğer anne ya da baba Türk ise çocuk Türk vatandaşlığını da devam ettirebilecektir. Bu şekildeki evliliklerden dünyaya gelmiş olan çocuklar çifte vatandaşlık hakkını kullanabilmektedir. Çocuklar 18 yaşından sonra farklı ülkelerden vatandaşlık talep edebilirler.

Çalışma Yoluyla Gürcistan Vatandaşlık Kazanma Hakkı

Gürcistan’da gereken izinleri sağladıktan sonra iş kuran kişiler Gürcistan vatandaşlığına başvuruda bulunabilirler. Bu durumdaki kişiler işleri iyiyse ve iyi bir gelirleri varsa vatandaşlık almak konusunda avantajlı sayılırlar. Ticari yolla Gürcistan Vatandaşlığı kişiler  eşi ve evli olmayan çocukları için  de bu haktan yararlanabilmektedir. Tüm aile bireyleri eski vatandaşlıklarını devam ettirebilir.

Gürcistan Vatandaşlık Başvuruları Nereden Yapılıyor?

Gürcistan vatandaşı olabilmek için başvurularınızı Gürcistan Adalet Bakanlığındaki en alt katta bulunan Adalet Sarayından yapabilirsiniz. Gürcistan’dan vatandaşlık alabilmenin de belirli zorlukları olacaktır. Fakat daha önce belirttiğimiz gibi birçok ülke vatandaşlığına göre daha kolay alınmaktadır.

Gürcistan Vatandaşlık Başvurusu için Hangi Evraklar Gerekli?

Eğer vatandaşlık başvurusu için acil bir durumunuz varsa evrakların hazırlığını önceden yapmanız sizin için daha yararlı olacaktır. Çünkü evraklarda Gürcü diline çeviri, noter tasdiki gibi işlemler gerekmektedir. Gürcistan vatandaşlık başvurusu yaparken var olan vatandaşlıktan çıkmak gerekmemektedir. Bulunduğunuz vatandaşlıktan çıkmamanız sizi fazladan belge ile uğraşmaktan kurtarır.

18 yaşından büyük kişiler için nüfus cüzdanının Gürcü diline çevrilmiş, noter tasdikli kopyası ve hazırlanacak dilekçenin de Gürcü diline çevrilmiş olarak noter tasdikli olarak hazırlanmış belgesi yeterlidir.

18 yaşının üstünde olan kişilerden fazla evrak istenmezken; 18 yaşından küçük kişilerde durum biraz farklılık gösterir. 14 yaşından küçük yaştaki çocuklar için alınacak vatandaşlıklar da ailenin vatandaşlık başvurusuna dair dilekçe hem baba hem anneden muvafakatname, başvurusu yapılacak çocuğun doğum belgesi, anne ve babanın kimliklerinin fotokopisi gerekir.

Kimlik yerine pasaport kopyası da kabul edilmektedir. 18 yaşından büyük ve küçük kişiler için yapılacak başvurularda hazırlanacak belgelerin hepsinin Gürcü diline tercüme edilmiş olması gereklidir

14 yaşından küçük çocuklarda başvurularında vatandaşlık kimlik belgesinde fotoğraf bulunmuyorsa işlem aşamaları değişiklik gösterebiliyor. Bunun gibi durumlarda kimliğe apostil damgası vurulmalıdır. Apostil damgasını kaymakamlık veya valilikten yaptırabilirsiniz.Apostil için detaylık bilgi : Apostil Nedir ?

14-18 yaş arasında olan çocuklar vatandaşlık dilekçelerini kendileri yazmalılar. Başvuru süresini göz önüne alınarak belgelerin hazırlanması ve Gürcü diline çevirmesi biraz zaman alabiliyor. Belgeleri hazırlamak Türkiye’de 1 gün içinde mümkündür.

Belgeleriniz kesinlikle eksiksizlik olmalıdır. Başvuru için Gürcistan’a gidip orada eksik bir belge bütün planlarınızın aksamasına neden olabilir. Eğer eksik bir belgeyle giderseniz tekrar Türkiye’ye dönmeniz ciddi zaman ve para kaybına neden olacaktır.

Türkiye’de belgelerin Gürcü diline tercümesini yapan çok sayıda firma bulabilirsiniz. Başvuru için hazırlanan belgeleri kesinlikle Gürcistan Adalet Bakanlığı’na götürmelisiniz. Türkiye’de Gürcistan vatandaşlığı verdiğini söyleyen kurumlara itibar etmey.iniz, bununla birlikte aracılık yaptığını söyleyen kurumlara da belgelerinizi vermemenizi bizzat kendi elinizle belgelerinizi teslim etmenizi tavsiye ederiz.

Gürcistan Vatandaşı Olmak için Hangi Şartlar Gerekli

Gürcistan, vatandaşlık vermek konusunda fazla zorluk göstermeyen ülkelerden biridir. Bazı
ülkelerdeki gibi belli sürelerde oturma izini, eski vatandaşlıklarını bırakma, dil bilme şeklinde zor şartlar Gürcistan vatandaşlık başvurusunda karşınıza çıkmaz.

Belgelerinizle başvurunuzu yapmanız yeterli olacaktır. Vatandaşı olduğunuz ülkede var olan bir sabıka kaydınızın olmaması, Gürcistan’da önceden oturmuş ya da çalışıyor olmanız vatandaşlık almak konusunda size fayda sağlayabilir.

Başvuru için Gürcistan Adalet Bakanlığına Ücret Yatırmalısınız.

Gürcistan’dan Vatandaşlık Almak Ne Kadar Sürer?

Türkiye’den kağıtlarınızı eksiksiz hazırlayıp gittiğinizde Gürcistan Adalet Bakanlığına Kağıtlarınız teslim ettikten sonra eğer olumlu cevap alırsanız ; en fazla 1 ay içerisinde Gürcistan vatandaşlığı hakkını elde etmiş olursunuz.

Reklam
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Serdar engin dedi ki:

  Merhaba 5 yıldır gurcu vatandasla evliyim bir tanede çocuğumuz var ve ben gurcu vatandaşı olmak istiyorum gerekli evraklar nelerdir

  1. Hasan dedi ki:

   Valla bende aynı durumdayım. Biliyorsan bana da ver

  2. Osman gel dedi ki:

   Mrh batum nufus dairesine direk baş vur 2. Turk pasaportun batumda fotokopisi gurcuceye tercumana yabtır orda noter tastik ve başvuru yab bukadar tr deki kagıt toplama vesaireye gerek yok pasaportun fotokopisi yeterli