Gürcistan'da Çiftçilik - Vize ve Vatandaşlık
Vize ve Vatandaşlık

Gürcistan’da Çiftçilik

10.11.2018
1.534

Gürcistan’da Çiftçilik Nasıldır?

Gürcistan’ın başkenti Tiflis Gardıbani Jandaradayız.  Burada çiftçiliğin nasıl yapıldığını sizlere çekmiş olduğum görsel resimler eşliğinde  anlatmaya çalışacağım. Gürcistan’da çiftçilik genellikle hayvancılık,tavuk,kaz,beyaz domuz ve koyunlarla yapılmaktadır. Gardıbani denilen yerde ucu bucağı görünmeyen tarlalar olmasına rağmen ekip biçme işi yoktur. Nadirde olsa sarımsak ve soğan ve patates (kartof) yetiştiriciliği yapılmakta.

Gürcistan’da İnek Yetiştiriciliği

beyaz-domuz-eti-nasil

Gürcistan ‘da Hayvanlara Nasıl Bakılıyor?

Gürcistan’da hayvanlara genellikle sabah herkes evlerinden salıp aylık 7 Lari verdikleri çobana emanet ederler herkes herkesin tarlasında ineğini otlatabilir zaten ucu bucağı görünmeyen tarlalar da sadece yeşilliklerle kaplı. Akşam olduğunda ise herkesin ineği kendiliğinden evlerine dönmektedir. Çok basit ve küçük ahırlarda sadece gece yatmak için kullanılır. İnekler kar yağmış olsa bile yinede dışarıya çıkartılır. Bununla birlikte heryerde olduğu gibi  Gürcistan çiftçileride hayvanlarına balya saman vermektedirler.

Gürcistan’da Hayvan Fiyatları Nasıl?

Gürcistan’da almak istediğiniz küçük bir buzağı 300- 500 Lari arasında fiyatlarla değişiyor. Büyük baş bir inek ise 2000 lari civarında fiyatlara satılıyor. İnanılması çok zor ama gerçekten de böyle çünkü et fiyatları çok düşük 1 Kilo etin fiyatı sadece 13 Laridir.

Gürcistan’da Hindi ve Kaz Yetiştiriciliği

Gürcü halkı genellikle yılbaşında eğlence olarak hindi keserler ve bu yüzden hindi yetiştiriciliği de oldukça yaygındır. Geçimini sadece hindi ve kaz besleyerek sağlayanlar bir takım çiftçiler mevcut.

gurcistanda-hindi  gurcistanda-hindi-2

Reklam
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.