İspanya Ev Alana Vatandaşlık Veriyor - Vize ve Vatandaşlık
Vize ve Vatandaşlık

İspanya Ev Alana Vatandaşlık Veriyor

İspanya Ev Alana Vatandaşlık Veriyor

Bir çok kişinin hayali olan güzel ve gelişmiş ülkelerden birisi İspanyadır, çıkardığı bir uygulamayla kendisinden
vatandaşlık isteğinde bulunmayı düşünen diğer ülke vatandaşlarına büyük kolaylık sağlamıştır.

Evet gerçekten de böyle ispanya ev alana vatandaşlık veriyor İspanya devletinin çıkardığı bir yasa ile ev alan kişiler aynı zamanda ülkenin resmi vatandaşı olma hakkını da kazanmaktadır.

Avrupa Birliği Yollarının Tıkanması ve İspanya’nın Öneminin artması

Geçtiğimiz 2016 senesi itibariyle Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki ilişkilerin bozulmasının ardından Türk
vatandaşları için çok zor bir hale gelen Avrupa’da serbest bir şekilde dolaşma hakkı, Avrupa Birliği üyelerinden olan
İspanya’nın öneminin artmasına neden olmuştur. Buna istinaden Avrupa Birliği ülkelerinde serbest bir şekilde dolaşmak  isteyen Türk vatandaşları İspanya vatandaşlığı alarak bunu kolay bir şekilde gerçekleştirebilirler.

İspanya vatandaşlığı almak geçmiş yıllarda nazaran zor olsa da, son çıkarılan yasa ile birlikte ülke sınırları dahilinde gayrimenkul  alan herkese İspanya resmi vatandaşlığı vermeye başladı.

İspanya’nın Vatandaşlık Verme Şartları

İspanya sınırları içerisinde belirli miktarlarda gayrimenkul yatırımı yapan kişilere öncelikle oturma izni verir. Oturma izni verildikten bir sonraki süreç İspanya  pasaportu sahibi olmak ve sonrasında da yasal vatandaşlık imkanı sunulmaktadır. Eğer istenilen seviyede gayrimenkul yatırımı yaparsanız, ülkenin size sunduğu vatandaşlık hakkından da faydalanabilirsiniz. Alacağınız gayrimenkulün 500.000 Euro ve üzeri değerde olması gerekmektedir.

İspanya’dan Vatandaşlık Almak Neden Avantajlıdır?

İspanya’dan alınan vatandaşlığın avantajlarından birisi daha önceden belirtilmiş olduğumuz gibi Avrupa Birliği ülkelerinde serbestçe dolaşabilme imkanı sunmasıdır. Ancak İspanya devlet  vatandaşlığının tek faydası bununla sınırlı değildir. Güney Avrupa’da yer almasıyla İspanya Türkiye’ye oldukça benzer bir iklime sahip olan sıcak bir ülkedir ve bu sebeple Türk vatandaşları için vatandaşlık alma konusunda ideal sayılabilecek ülkelerdendir.

İspanya’nın özellikle kültürü ve yaşam tarzı da Türklere uygun olduğu için buradan alınacak olan bir vatandaşlık diğer pek çok ülkeye göre daha avantajlı bir seçim olabilir.

 

500.000 Euro Verildikten Sonra Nasıl Devlet Vatandaşı Olunur?

Ülkenin herhangi bir bölgesinden aldığınız gayrimenkulden sonra İspanya devletine başvurarak kısa sürede ülkede oturma izni alınır. 15 gün içerisinde çıkan oturma izninden sonra 1 sene boyunca İspanya’da özgürce oturma hakkı kazanmış olursunuz. Alınan oturma izni 2 kereye mahsus olmak üzere 2 yıl boyunca sürecek şekilde uzatılabilir.

İspanya’da toplamda 10 sene oturduğunuz zaman kalıcı oturma hakkı veya ispanya vatandaşlığı için  başvuruda bulunabilirsiniz.Ancak bilinmesi gereken en önemli nokta; 10 yıllık oturma izni boyunca İspanya’da yaşama zorunluluğu olmamasıdır. İspanya vatandaşı olabilmek için oturma izni almış olanlar sadece oturma izinlerini yenilemek için ispanyaya gidip yenileme yapmaları mümkündür yenileme zamanlarının dışında ispanyada bulunmak zorunda değillerdir. İspanya vatandaşlığı almak için oturma iznini yeniledikten sonra bulundukları ülkeye geri dönüş yapmaları ve zamanın geri kalan kısımlarını bu şekilde geçirmeleri mümkündür. Bu sayede ispanya vatandaşlığı almak için kalan zamanlarını doldururken aynı zamanda kendi ülkelerinde çalışabilirler ve İspanya vatandaşı olma hakkı kazanabilirler.

Fotoğraf Kaynak: Flickr/Michel Curi

Reklam
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.