Katar Vize İstiyor mu? - Vize ve Vatandaşlık
Vize ve Vatandaşlık

Katar Vize İstiyor mu?

20.03.2019
528

Körfez ülkelerinden birisi olan Katar’ı ziyaret etmek isteyen kişilerden vize istenmiyor. Fakat burada dikkat edilmesi gereken 30 günden az kalacak olan kişiler, elinde bulundurdukları pasaportlar ülkeye giderek turistik amaçlı olarak bu ülkeye seyahatlerini gerçekleştirebilirler. Ancak pasaportun geçerliliğinin 6 (altı) aydan fazla olması gerekmektedir. Bu koşulun sağlanmaması halinde ise, ülkeye giriş yapma şansına sahip olamazsınız.

Katar, Türkiye’yide içinde barındırmak suretiyle 80’den daha fazla ülke vatandaşından vize istememektedir. Vize yerine ise seyahatin hangi amaç doğrultusunda yapıldığını ve ne kadar zaman burada kalınacağını içeren bazı belgeler istemektedir. Bu belgeler ise genelde gidiş dönüş uçak biletleri veya otel rezervasyonları olmaktadır.

Katar, turistlere kolaylık sağlamış olsa da koymuş olduğu kurallar çerçevesinde hareket edilmesini istemektedir. Özellikle de ülkede 30 günden az bir süre kalacağını belirterek vizesiz bir şekilde giren kişilerin, ülkede bu süreden daha uzun sürede burada kaldıkları tespit edilirse ceza kesilmektedir. Bu cezalar genellikle para cezaları olup, ihlal edilen günlerin sayısına göre değişmektedir.

Katar Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Katar’a seyahatin 30 günden daha uzun sürmesi durumunda vize alınması gerekmektedir. Vize almak için ise izlenmesi gereken belirli bir prosedür bulunmaktadır. Ancak bu prosedürün başvuru yapılacak olan vize türüne göre değişiklik gösterdiğinin bilinmesi gerekir. Genel olarak bakıldığında vize başvurusu için en önce yapılması gereken şey konsolosluk tarafından verilmiş olan formun doldurulması gerekmektedir. Bunun yanı sıra vize türüne göre 100 Katar Riyalinden başlayan vize harçların ödendiğini gösteren belge veya dekont ya da çekin de sunulması gerekmektedir. Bunların dışında ise 2 tane vesikalık fotoğrafınız, pasaportun aslı ve ilk sayfaların fotokopisiyle başvuru yapılması vize başvurusu yapak için yeterli olacaktır.

Başvuru yapıldıktan sonra gerekli olan değerlendirmeler yapılarak 2 hafta içinde sonuç başvuru yapan kişiye posta ile bildirilecektir. Alınmış olan vizeler eğer aksi yönde talep gerçekleşmez ise 6 ay süre ile verilmektedir. Bu başvurular vize merkezleri ile seyahat acenteleri aracılıyla da yapılabilmektedir.

Katar, vize anlaşması bulunmayan ülkelerden gelen turistlerin mağdur olmaması adına farklı uygulamalar yapmaktadır. Bu uygulamalardan birisi Doha Havalimanı içinde 100 Katar Riyali karşılı ile verilen 14 günlük bir vizedir.

katar-vize-istiyormu

Katar Vize Başvurusu Esnasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Vizeye başvurusu yapılırken, çok özenli bir şekilde hareket edilmesi gerekmektedir. Bu sebeplerden dolayı dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır ve bu noktalara değinecek olursak:

  • Başvuru yapmak için sunacağınz tarihlerinin yeni olması
  • Pasaportunuzun 6 aydan daha fazla geçerli süre kullanılabilir olması
  • Pasaportunuzun eski ve yıpranmış yapraklarının olmaması

Yukarıdaki hususların tamamı vize başvurusunun reddedilmesine sebep olabilmektedir. Bundan sebepten dolayı kişilerin dikkatli bir şekilde hareket etmesi bu noktada çok büyük önem arz etmektedir. Bu hususa dikkat ederek hem para hem de zaman kaybının önüne geçilmiş olacaktır.

Katar’dan Komşu Ülkelere Geçiş

Katar’a seyahat eden gelen kişiler, buradan komşu ülkeleri de ziyaret etmek isteyebiliyorlar. Ancak yakın bir zamanda Katar ile komşu ülkeler arasında yaşanmış olan siyasi krizlerden dolayı, buralara doğrudan uçma şansınız yoktur. Bunun yerine ise aktarma seçeneği kullanarak komşu ülkeleri ziyaret tercih edilebilir. Aktarma ile ise Bahreyn’e gidilebilir, çünkü burasını ele alacak olursak Bahreyn 90 güne kadar olan seyahatlerde vize talep istememektedir. Birleşik Arap Emirlikleri e-vize istemektedir ancak Suudi Arabistan ise normal vize talep istemektedir.

Reklam
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.