Kıbrıs (KKTC) Vatandaşı Nasıl Olunur? - Vize ve Vatandaşlık
Vize ve Vatandaşlık

Kıbrıs (KKTC) Vatandaşı Nasıl Olunur?

13.11.2018
4.003

Kıbrıs Vatandaşı Nasıl Olunur?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olmak ile ilgili yasal düzenlemeler hala devam ediyor. Yeni getirilecek kriterlerde ciddi anlamda değişikler mevcuttur fakat günümüzde geçerli kriterlere göz atacağız.

Eğer yeni yasa onaylanırsa vatandaşlıkla ilgili 1993 yılından bu zamana kadar kullanılan yasanın hükümleri kalkmış olacak. Bununla birlikte şu an geçerli olan  bu yasanın günümüze uygun yapıda  olmadığı düşünülüyor.

Vatandaşlık yasası üzerine yapılacak olan değişiklere ihtiyaç duyulmaktadır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşlık vermek konusunda zorlayıcı taleplerde bulunan bir ülkedir. Diğer ülkelere nazaran KKTC’den vatandaşlık almak daha kolay kabul edilir.

Öncelikle tüm seçeneklere kısa başlıklar halinde bakarsak : 

  • Kıbrıslı Anne ve /veya Baba Aracılığıyla KKTC Vatandaşlığına Alınmak
  • 1983 Yılı Yasasıyla  KKTC Vatandaşlığına Alınmak
  • Evlatlık Alınarak KKTC Vatandaşlığına Alınmak
  • KKTC Sınırları İçinde Doğarak KKTC Vatandaşlığına Alınmak
  • Evlilik yaparak KKTC Vatandaşlığına Alınmak 
  • Bakanlık kararı ile KKTC Vatandaşlığına Alınmak ( 2 Farklı Yöntem Mevcut)

Kıbrıslı Anne Baba Aracılığıyla KKTC Vatandaşlığı
Kazanılması

Kıbrıslı Türk anadan veya Kıbrıs ya da Kıbrıs sınırlarının dışındaki Türk babadan doğan olan çocuklar doğumdan itibaren Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı sayılır. Bu çocuklar büyüdüklerinde kendilerine seçme hakkı sunulur. Bu şartı sağlamış olan çocuklar reşit oldukları günden itibaren 3 sene içinde vatandaşlıktan çıkma isteğini bulunmuş oldukları yerdeki Kıbrıs elçilikleri veya konsolosluklarına bildirmeleri gerekir.

Yasa Yoluyla KKTC Vatandaşlığının Kazanılması

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Anayasasında yasal olarak vatandaşlık hakkı kazanmak konusunda bir madde vardır. 67. maddede belirtilen duruma göre 15 Kasım 1983 yılından bu yana Kıbrıs’ta yerleşip yaşayanlar doğrudan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı kabul edilir. Bu kişilerin herhangi bir şart sağlaması gerekmez.

Evlatlık Alınarak KKTC Vatandaşlığının Kazanılması

Evlatlık alınmış kişiler bazı şartları sağlıyorsa Kuzey Kıbrıs vatandaşı kabul edilecektir. Evlatlık alma durumlarında yurttaşlık söz konusu olmamaktadır. Eğer evlatlık alınacak kişinin küçük olması, vatanının olmaması, baba ve annesinin olmaması ya da yerinin bilinmemesi durumunda evlatlık doğrudan vatandaşlığa alınır.

KKTC Vatandaşlığının Doğum Yoluyla Kazanılması

Anne babanın yabancı olması durumlarında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sınırı içerisinde doğan çocuklar doğdukları andan itibaren vatandaş kabul edilir. Bu yolla ilgili olarak ilgili iki ülkenin arasındaki bulunan anlaşmalar da önem arz etmektedir. KKTC sınırları içinde bulunan sahipsiz çocuklar, başka bir durum ispat edilmedikçe Kıbrıs sınırı içinde doğmuş kabul edilirler.

Evlilik Yoluyla KKTC Vatandaşlığı Kazanılması

KKTC vatandaşı olan bir erkek ile evlenmiş olan yabancı kadın ya da KKTC vatandaşlığını alma hakkına sahip olduğu halde almadan vefat etmiş olan bir erkekle evlenmiş olan kadın talep ederse Kıbrıs vatandaşı olabilmektedir. Eşi vefat etmiş kadın evliliğinde bir yıl yada daha fazla sürede birlikte yaşanmış olduğu ispatlaması gereklidir.

KKTC vatandaşı olan bir kadınla bir seneden fazla evli olan ve beraber yaşayan erkekler kendilerinde ikamet şartı aranmadan KKTC vatandaşlığına kabul edilmektedirler. Bu durumların haricinde yer alan kadın ya da erkeklerin evlendikleri sırada vatansız olmaları durumu ya da evlenmekle birlikte eski vatandaşlığın kaybedilmesi söz konusu ise bu kişiler doğrudan KKTC vatandaşı kabul edilirler. Evliliğin geçersizliği ve buna benzer sorunlarla karşılaşılması halinde kadının ya da erkeğin iyi hali Kıbrıs vatandaşlıklarını korumalarında önemli bir rol oynar. Evliliğinin geçersiz sayılmış ve iyi hali olmayan kadının ya da erkeğin çocukları kendi istekleri ile KKTC vatandaşlıklarını korumaya devam eder.

Bakanlık Kararı ile KKTC Vatandaşlığı Kazanılması

Belli başlı bazı koşulları sağlayan kişiler bakanlığın kararı ile KKTC vatandaşlığına kabul edilebiliyor. Kişinin vatandaşı olduğu ülkenin yasasına göre veya vatandaşlığı bulunmuyorsa KKTC yasalarına göre 18 yaşından büyük olması ilk şarttır. Başvurulan tarihinden itibaren geriye dönük olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde Beş sene boyunca aralıksız ikamet etmiş olmak, vatandaşlık istediğini davranışlarla kanıtlayabilmek, ahlaklı bir yapıya sahip olmak, tehlikeli bir hastalığa sahip olmaması, geçinebilecek düzeyde gelire ve işe sahip olmak aranan şartlar arasındadır.

Aralıksız ikamet konusunda 40 günlük kesintiler bu kapsam dışında tutulmaktadır. Bu belirtilen şartları sağlayarak başvuru yapmış olan ve vatandaşlık almış kişilerin eşi ve reşit olmayan çocukları da doğrudan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşlığı almaya hak kazanırlar. Kendilerinin başvuru da bulunması durumunda hiçbir şarta bakılmaksızın vatandaşlık belgeleri verilir.

Bakanlar Kurulunca İstisnai Durumlarda KKTC Vatandaşlığa Alınma

Belli Başlı Bazı özel durumlarda, bazı kişiler Bakanlar Kurulunun kararıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşlığına kabul edilirler. Bu istisna durumlara sahip olan kişiler özel şartlara bakıldan vatandaşlığa kabul edilirler. Bakanlığın önerisiyle de vatandaşlık bu kapsama girer.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşlığını herhangi bir sebepten kaybeden kişilerin sonradan doğmuş, reşit yaşa gelen çocukları, KKTC’de sanayi, ticaret alanlarında yatırım yapmış olan ya da siyaset alanlarında olağanüstü bir hizmet göstermiş olan kişiler yurttaşlığa alınmaları herhangi bir nedenle uygun görülmüş ya da zorunlu kabul edilmiş kişiler direkt olarak KKTC vatandaşlığına alınırlar. Bu tür vatandaşlık kazanımlarında Kıbrıs Harekatıyla ilgili özel hususlar devreye girer.

Barış Harekatına katılanların eşleri,çocukları; harekatta şehit düşenlerin dul eşleri ve çocukları ile birlikte anne ve babaları Bakanlar Kurulu kararı ile Kıbrıs vatandaşı olabilirler.

Türk Mukavemet teşkilatında 1 Ağustos 1958 tarihinden itibaren Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde hizmet vermiş olan kişiler de yine Bakanlığın kararı ile vatandaşlığa alınabilirler. İstisna durumları olup Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşlığı almış olan kişilerin eşi, reşit olmamış çocukları doğrudan vatandaşlık hakkı kazanırlar. Bu kişilerin vatandaşlık alabilmeleri için sadece başvuru yapmaları yeterlidir.Gereken işlemler tamamlandığında vatandaşlık belgelerini alabilirler.

kıbrıs vatandaşlığı sayfası
Fotoğraf Kaynak : Flickr / d u y g u

Reklam
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.