Küba Vizesi Nasıl Alınır? Ne Kadar Geçerli? - Vize ve Vatandaşlık
Vize ve Vatandaşlık

Küba Vizesi Nasıl Alınır? Ne Kadar Geçerli?

15.12.2018
437

Küba, dünya ülkelerini gezenlerin çok merak ettiği bir ülkedir. Peki Küba’ya gitmeden önce ne yapmalısınız? Küba vize istiyor mu? Küba vizesi nasıl alınır? Küba’ya giden vatandaşlar bir daha Amerika’ya gidemiyor mu? Bu soruların yanıtlar. Küba vize istiyor mu? adlı makalemizde inceleyelim.

Küba, Türkiye’de normal pasaporta sahip olan ülkelerden vize istemektedir. Fakat yeşil ve bordo pasaport sahibi olanlar için vize gerekmemektedir. Burada önemli olan ise eğer yeşil ve bordo pasaport alma şansınız varsa bu sizin için daha iyi bir fayda sağlayacaktır. Küba’ya girişte vize pasaport kontrolü yapmakta olan görevli vatandaşlar İngilizce dilini yeterince bilmemektedirler. Böyle durumlarda ise yeşil ve borda pasaport istediklerini anlatmaya çalışırlar. Bu durumu en etkin şekilde atlatmanız için yeşil ve bordo pasaportunuzu alırsanız sizin yararınıza olacaktır.

Küba Vizesi İçin Yeşil Pasaport

Eğer Yeşil pasaporta sahipseniz; vize almadan 3 ay Küba’da kalabilirsiniz. 6 Ayın 3 ayını, yeşil pasaportunuz ile Küba’da geçirmeniz mümkündür. Küba için alacağınız vize ise 6 Ay olarak verilmektedir. Bu 6 Ayın 30 Günü için izin sağlanmaktadır. Buda şu anlama gelmektedir. Eğer bir Yeşil Pasaporta sahip değilseniz Küba’da En Fazla 30 Gün durabilirsiniz

Küba Vizesi İçin Gerekli Evraklar Neler?

Küba vizesi almak için 3 farklı seçenek bulunmaktadır. Bunlar Turistik, Seyahat ve Ticari vizedir. Tüm vize tipleri için ise ortak alanlar şunlardır.

  • Vize için başvuru yapılacak form doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulmalı
  • Geçerli süreye sahip olan pasaport
  • 6 Ay içinde çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğraf
  • Nüfus cüzdan fotokopisi
  • Vize sağlığım sigortası
  • Geliş gidiş otel ve uçak biletlerinizin rezervasyonu (Otel için 1 günlük rezervasyon yeterlidir.)

Bunların yanı sıra Küba ticari vize için; davetiye ve şirket bilgileri, Küba ziyaret vizesi için ise;
davetiye gerekmektedir.

Küba Vizesi Başvurusu Nereye Yapılır?

Küba vizesi için Türkiye’de başvuru yapabileceğiniz tek yer Ankara’dır. Bu yüzden başvurunuzu buraya yapmak zorundasınız.

Küba Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Kısa bir süre içerisinde Küba için alacağınız vize işlemleriniz bitirilecektir. Yaklaşık 3 iş günü içerisinde vize işlemleri tamamlanmaktadır.

Küba Vizesi Alan Amerika Vizesi Alamıyor Mu?

Amerika Birleşik Devleti, Küba’ya giden vatandaşların ülkesine almayacağı açıklamasında bulunmuştur. Eğer Küba’ya girişte pasaportunuza damga vurdurursanız Amerika’ya bir daha giriş yapamazsınız. Ancak Küba vizesi pasaportunuza işlenmeden hariç bir şekilde verilmektedir. Bu sayede pasaportunuza damga vurulmayacağı için Amerika’ya gitmenizin önünde hiçbir engel bulunmayacaktır.

Reklam
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.