Küba’ya Nasıl Yerleşilir? - Vize ve Vatandaşlık
Vize ve Vatandaşlık

Küba’ya Nasıl Yerleşilir?

11.11.2018
1.864

Küba’da Yaşamak İstiyorum. Küba’ya Nasıl Yerleşilir?

Klasik arabaları, komünist rejim, sınıflar arası ayrımın yapılmaması ve pek çok sosyal imkanlarıyla Küba dünyada en yaşanılası ülkelerden biridir. Özellikle sağlık ve eğitimin ücretsiz olarak sunulması, vatandaşlar açısından son derece önemlidir. Eğitim ve sağlığın ücretsiz olması demek kalitesiz olması anlamına gelmemektedir, günümüzde dünya okuma oranlarına bir göz atıldığında Küba’da neredeyse halkın tamamı okur-yazardır. Bu oran sadece okuma yazma değil eğitimde de oldukça yükseklere çıkmaktadır. Durum böyle olunca Küba’ya yerleşmek son zamanlarda çok cazip fikirlerden birisi olmuştur. Ülkeye yerleşmek için Küba’ya göçmenlik başvurusu yapılması ve ülke vatandaşlığına kabul edilmeniz gerekir.

Küba’ya Göçmenlik İçin Gerekli Olanlar Nelerdir?

Küba, rejimi ve siyasi yapısından dolayı dünyanın en ilginç ülkelerinden biridir Normalde Küba vizesi almak çok zor değildir fakat söz konusu Küba’ya göçmenlik olduğunda şartlar haliyle Küba vizesi almaktan daha zor olmaktadır. Her ülkenin vatandaşlığında olduğu gibi,  Küba vatandaşı olmak için de en yaygın yöntem Küba vatandaşı olan  birisi ile evlenmektir. Evlilik yaparak bir ülkenin vatandaşlığını almak doğrudan mümkün olmasa da evlilikten sonra belirli bir süre aynı ülkede yaşayarak o ülkenin vatandaşlık hakkını kazanabilirsiniz.

Diğer yollar ise daha çok maddi olanaklarınızla sınırlıdır, Küba’ya yerleşebilmek için bazı yeterliliklere sahip olmalısınız.Kendi gelirinizi kazanabileceğinizi ispatlamanız ekonomik zorluk çekmeyeceğinizi ve ülke vatandaşı olmak için gerekli tüm özelliklere sahip olduğunuzu belgelemelisiniz.

Küba’ya Yerleşmek Pahalı Mıdır?

Küba’ya yerleşmek için öncelikle yapmanız gereken şey Ankara’da bulunan Küba Büyükelçiliği ile görüşmektir. Ülkede kullanılan dile hakim olmak ve turist olarak giderken dahi alınması gereken Küba giriş kartına sahip olmak gerekiyor. Bunun dışında kendi maddi özgürlüğünüz olduğunu ve Küba’ya yatırım yapabileceğinizi (Küba’ya göçmenlik sonrasında oturacağınız evinizi almak için teminat göstermek vs.) belirtmeniz gerekir. Bunu garanti altına almak için Küba devleti sizden belirli miktarda bir parayı teminat olarak sunmanız isteyecektir. Küba’nın para bilimi olan CUC yaklaşık olarak 3 liraya denk geliyor. Devletin istediği teminat ise duruma göre değişmekle birlikte 5000 ile 50.000 CUC arasında  nakit olmak zorundadır.

Ankara’da bulunan Küba Büyükelçiliği’ne başvuru yaparak size en uygun seçenekleri öğrenmeniz mümkündür. Kabul edilmeniz durumunda sağlık kontrolleri ve sicil kontrolü gibi işlemlerden geçerek Küba’ya göçmenlik konusunda hak kazanmış olursunuz.

Reklam
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Şaziye dedi ki:

    Küba’ya gitmek için ne kadar para gekir.