Türkiye'de Oturma İzni Nasıl Alınır? - Vize ve Vatandaşlık
Vize ve Vatandaşlık

Türkiye’de Oturma İzni Nasıl Alınır?

30.11.2018
1.093

Öncelikle şunu belirtelim eğer Türkiye’de oturma izni alacaksanız yaklaşık 2000 Türk Lirası harcamanız gerekebilir. Bu  parayı hangi belgeler için harcayacağınızı yazımızda açıklayacağız. Kısa dönem oturma izni ve aile ikamet izni almış biri olarak nasıl oturma izni alabileceğinizi ve neler yapmanız ve hangi belgelere ihtiyacınız olduğunu sizlere anlatacağım.

Öncelikle yapmanız gereken  bulunduğunuz ildeki il göç idaresine müdürlüğünü seçerek internet üzerinde randevu almanızdır, randevu almaksızın göç idaresine giderseniz, randevusuz çalışmadıklarını belirtip sizi randevu almaya yönlendireceklerdir. Bulunduğunuz bölgedeki yoğunluğa göre randevuyu hemen ertesi gün için dahi alabilirsiniz, fakat her ihtimale karşı en az iki hafta önceden randevu günlerini kontrol etmenizi tavsiye ederim. 

Türkiye’de oturum izni almak için ikamet adresi şart mıdır ? 

Yabancı ülke vatandaşlarının Türkiye’de oturma izni alabilmesi için bir kişinin evinde misafir olarak kalması ve evinde kaldığı kişi noter sözleşmesi ile ona bakabileceğini beyan etmesi gerekir. Veya bir ikamet adresi beyan etmeniz gerekmektedir.

Vatandaşlık için hangi adımları atmalıyım ? 


Başvuru formunu doldurun
Belgelerinizi toplayın
Randevu tarihinde göç idaresi müdürlüğüne gidip başvurunuzu tamamlayın.

Oturma İzni Almak İçin İstenecek belgeler
 Sağlık güvencesi
 Adli Sicil Kaydı
 Yabancı Kimlik (Vatandaşı olduğunuz ülkenin kimliği)
 Pasaport
 4 Adet Biyometrik fotoğraf

Sağlık güvenceci; İstenilen sağlık güvencesini özel sağlık sigortası şirketlerinden alabilirsiniz hangi sigorta olduğu farketmeksizin sigorta yaptırabileceğiniz  birçok firma mevcut ; firmadan firmaya değişmek üzere ortalama yıllık sağlık sigortası 400 TL civarında tutacaktır.

Adli Sicil Kaydı; Adli sicil kaydını yabancı vatandaş Türkiye’de pasaportuyla yetkili makamlara başvuru yaparak alabilir.
Yabancı kinlik; Kişinin kendiülkesine ait olan kimliği
Fotograf; 4 Adet biyometrik fotoğraf ( Son 6 ay içinde çektirilmiş olmalı )

Bu belgelerle randevu oluşturduğunuz tarihte il göç idaresi müdürlüğüne gitmeniz gerekmektedir. Göç idaresine gitmeden önce  vergi dairesinden  harç bedeli yatırmanız gerektiğiniz unutmayın. Eğer parayı yatırdıysanız oturma izni başvuru süreciniz göç idaresi çalışanları tarafından başlatılacaktır.

Bu işlemler gerçekleştiğinde size geçici oturma izni belgesi ve sözleşme temin edilecek oturma izni kimliğiniz gelene kadar size vermiş oldukları geçici belge ile yurt dışına giriş çıkış yapmanız mümkündür.

Türkiye’de oturma izni alabilmeniz için 6 farklı seçenek bulunmaktadır. Burada sizlere uygun olan ikamet izni modelini seçerek oturma iznini alabilirsiniz. Peki, oturma izni nasıl alınır? İkamet izni çeşitleri nelerdir?

İkamet İzni Çeşitleri Nelerdir?


Kısa Dönem İkamet İzni
Aile İkamet İzni
Öğrenci İkamet İzni
Uzun Dönem İkamet İzni
İnsani İkamet İzni
İnsan Ticareti Mağduru İkamet İzni
1- Kısa Dönem İkamet İzni Nasıl ve Kimler Tarafından Alınabilir?

Kısa dönem ikamet iznini Türkiye’de alabilecek yabancıların aşağıdaki şartlardan birini karşılaması gerekmektedir. Bunlar;

a) Bilimsel araştırma yapmak için gelen yabancılar: Bu ikamet iznini alabilmek için bilimsel araştırmayı sağlayacağınız kurum veya kuruluş tarafından izin belgesi almalısınız.
b) Türkiye’de taşınmazı olan yabancılar: Eğer Türkiye’de bulunan taşınmazınız bir ev ise ve oturma amaçlı kullanılmakta ise kısa dönem ikamet izni alabilirsiniz.
c) Ticari bağlantı ve iş kuracak yabancılar: Türkiye’de yeni bir iş kuracak olan veya ticari bağlantılar nedeni ile ziyaret edecek olan yabancılar kısa dönem ikamet izni alabilir. Bu süre 3 aya kadardır. 3 aydan fazla süre talebinde davet mektubu veya benzeri belgeler sizden istenecektir.
d) Hizmet içi eğitim programına katılmak için gelen yabancılar: Hizmet almak için Türkiye’yi ziyaret edeceğiniz hizmet veren kuruluşun eğitim süresi ve kapsamına göre izin süresi değişmektedir.
e) Öğrenci değişim programlarına katılacak yabancılar: Eğitim alacağınız kurumdan verilecek olan bilgi ve belge ile ikamet izni alabilirsiniz. Bu süre haricinde herhangi bir ek sürede oturma izni verilmez.
f) Turizm amaçlı gelen yabancılar: Ülke içerisinde nerede ve ne kadar süre kalacaklarını belirtilen yabancılara uygun görülmesi durumunda verilen ikamet türüdür.
g) Tedavi için gelen yabancılar: Kamu sağlığını riske atmamak şartı ile herhangi bir hastalıktan dolayı Türkiye’de tedavi görmek isteyen yabancılara verilmektedir. Hastalığınız ve tedavi olacağınız kurum ile ilgili tüm belgeleri sunmanız istenmektedir.
h) Adli veya idari karar ile Türkiye’de kalması gereken yabancılar: Bu izin sadece mahkeme kararı ile verilmektedir ve süresi, yeri yetkililer tarafından belirlenmektedir.

ı) Türkçe öğrenmek için gelen yabancılar: Bu oturma izni bir kişiye en fazla iki kere verilmektedir. Eğitim alacağınız kurum ile ilgili tüm belgeleri sunmalısınız. Eğitim kurumunun Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı olmasıdır.

i) Türkiye’de eğitim, staj ve kurslara katılacak yabancılar: Bu oturma izni sadece Kamu kurumları aracılığı ile yabancılara sunulmaktadır ve süresi ise maksimum 1 yıldır. Kamu kurumu tarafından alacağınız belgeyi sunmak zorunludur.

Fotoğraf Kaynak:Flickr/ Luca Sartoni

Reklam
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.