Pasaport İstemeyen Ülkeler - Vize ve Vatandaşlık
Vize ve Vatandaşlık

Pasaport İstemeyen Ülkeler

30.03.2019
477

Türkiye’den vizesiz gidilen ve hatta pasaportsuz gidilebilen 3 farklı ülke bulunuyor. T.C kimlik belgeleri ile doğrudan seyahat edilebilen ülkeler, karşılıklı yapılan anlaşmalar dahilinde vizeye gerek olmadan seyahat olanağı sağlıyor.

Pasaportsuz gidilen ülkeler arasında K.K.T.C, Ukrayna ve Gürcistan bulunuyor. Türk vatandaşlarından pasaport istemeyen ülkelerin, sunduğu seyahat sürelerine göre direkt olarak seyahat planlaması yapılabilir.

Pasaportsuz Seyahat

1 Haziran 2017 tarihinden itibaren pasaportsuz gidilebilen Ukrayna’da 3 aya kadar seyahat edilebiliyor. Yeni kimlik belgeleri ile Ukrayna’ya direkt olarak seyahat edilebilir. Kuzey Kıbrıs, Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarından vize ve pasaport talep etmeyen ülkeler arasında yer alıyor. Herhangi bir seyahat süresi sınırı olmadan direkt olarak seyahat planlanabilir.

Gürcistan’a ise 1 yıla kadar pasaporta gerek olmadan seyahat edilebilir. Seyahat programları için herhangi bir vize başvurusuna gerek olmadığı gibi pasaporta da gerek yoktur. Güncel T.C kimlik belgeleri ile direkt olarak seyahat programı yapılabilir.

Vize İstemeyen Ülkeler

Türkiye’den vizesiz olarak seyahat edilebilen ülkeler pasaportlara göre farklı seçeneklerde sunuluyor. Umuma mahsus pasaportlar ile 65 farklı ülkeye vizesiz seyahat edilebiliyor. Hususi pasaportlar, diplomatik pasaportlar ve hizmet pasaportları ile 120’ye yakın ülkeye direkt olarak seyahat seçeneği sunuluyor.

Pasaport İstemeyen Ülkeler

Schengen Bölgesi ülkelerine yeşil, siyah ve gri pasaportlar ile herhangi bir vizeye gerek olmadan 3 aya kadar seyahat seçeneği sunuluyor. Vizesiz gidilen ülkeler listesinden pasaportunuza göre seçim yaparak direkt olarak seyahat planlayabilirsiniz.

Her ülkenin sunduğu seyahat süresi farklılık gösteriyor. 30 gün ile 90 gün arasında sunulan opsiyonlar dahilinde vizesiz olarak seyahat edilebilir. Schengen ülkelerine seyahatlerde ise 180 gün içinde 3 ayı geçmeyen programlar için vizeye gerek olmadan seyahat planlaması yapılabilir.

Türkiye’den pasaportsuz gidilen ülkeler ve vizesiz gidilen ülkeleri inceleyerek doğrudan seyahat programı yapabilirsiniz. Kapıda vize uygulaması ve e-vize ile gidilen ülke seçenekleriyle 113 ülkeye bordo pasaport sahipleri, vizeye gerek olmadan direkt seyahat edebiliyor.

Ukrayna, Kıbrıs ve Gürcistan ülkelerine yeni kimlik belgeleri veya T.C kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanları ile doğrudan seyahat programları yapılabilir.

 

Reklam
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.