Rusya Vatandaşlığı Nasıl Alınır? - Vize ve Vatandaşlık
Vize ve Vatandaşlık

Rusya Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

20.11.2018
1.045

Türkiye’de birçok kişi Rusya vatandaşlığının nasıl alındığını merak etmektedir. Türkiye’den talep gören; hem iş kurmak için hem de turistik amaçla yaşayıp çalışmak istenilen en önemli yerlerden biri de Rusya’dır. Türkiye’deki birçok insan çalışmak amacıyla Rusya’da ikamet etmektedir. Rusya Devletinin istediği koşullar sağlandığında yabancı uyruklulara Rus vatandaşı olabilme hakkı verilmektedir. Rusya vatandaşlığı için izlemeniz gereken prosedürleri  genel çizgileriyle aşağıda anlatacağız.

Her ülke vatandaşlığına başvuruda olduğu gibi Rusya vatandaşlığı için en önemli adım hangi yolla vatandaşlık talebinde bulunacağınıza karar vermenizdir. Rusya ekonomisi ve sosyal yapısı ile dünya liderleri arasında sayılır. Sadece Türkiye’den değil dünyanın çeşitli ülkelerinden vatandaşlık başvurusunda bulunanlar için en bilinen yok ikamet tezkeresi yoludur.Türkiye Vatandaşlarınında  çoğu ikamet tezkeresi ile vatandaşlık başvurusunda bulunmaktadırlar; bunun sebebi hızlı şekilde vatandaşlık almanın yolu ikamet tezkeresi ile yapılan vatandaşlık başvurusu olmasıdır. Rusya geçerli şartlar sağlandığında , vatandaşlık vermek için ekstra sayılabilecek çok  zorlayıcı  şartlar koşmamaktadır.

Rusya Vatandaşlığı Hangi Yollarla Alınabilir?

Rusya vatandaşlığı almak için en çok kullanılan yöntem geçici oturma iznidir. Geçici oturma izni dışında da kolaylıkla Rus vatandaşlığı alabilirsiniz.Öncelikle detaylı olacak geçici oturma izni yolunu anlattıktan sonra diğer başlıklara’da değineceğiz.

Geçici Oturma İzni İle Rusya Vatandaşlığı Alma

Rusya vatandaşlık almak konusunda her ülkedeki gibi belli kriterlere sahip olan bir ülkedir bu nedenle belirli şartlar sağlayarak  Rusya’da vatandaşlık başvurusunda bulunabilirsiniz.Eğer Rusya vatandaşı olmak istiyorsanız öncelikle geçici oturma izni almanız gerekmektedir geçici oturma izninden önce sizden çalışma izni temin etmenizi isteyeceklerdir.Bunun sebebi eğer geçiminizi sağlayacağınız nakti temin edeceğinizi belgeleyemiyorsanız, ülkede yaşayabilmeniz bir garantisinin olmasını istemelerindendir. Geçici oturma izni aldıktan sonra Rusya’da bir sene kadar yaşamanız gerekmektedir geçici oturma izni alıp 1 senesini doldurmayan hiç kimse vatandaşlık başvurusunda bulunamamaktadır. Eğer vatandaşlık almak istiyorsanız bu süreyi doldurmanız gerekmektedir.

Rusya Vatandaşlığı İçin Geçici Oturma İzni Nasıl Alınır?

Rusya vatandaşı olmak istiyorsanız oturma izni ile başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz ama bundan önce oturma iznini vatandaşlık şartlarına uygun şekilde almanız gerekmektedir. Yapılması gereken ilk şey beyanname doldurmaktır; oturma izni dilekçesi ,bir yıllık  maaş beyannamesi , dört adet biyometrik fotoğraf ve pasaportuzla birlikte başvuru yapabilirsiniz.

Evlilik Yoluyla Rusya Vatandaşlığı Alma

Rusya vatandaşlığını almak için en çok kullanılan yöntemlerden biriside  Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı kişilerin Rusya vatandaşıyla evlenmesidir. Evlilik yoluyla yapılacak başvurular için bir süre evli olarak kalmanız zorunludur, bu şekilde sahte evliliklerin önüne geçilmek istenmektedir. Sahte veya göstermelik bir evlilik resmi dahi olsa ciddi hukuki sonuçlar doğuracaktır.Evliliğin gerçek olduğunu anlamak için vatandaşlık başvurusu sürecinde evliliğiniz sık sık kontrol edilebilir.
Kan Bağıyla Rusya Vatandaşlığı Alma

Ebeveynleri Rusya vatandaşlığına sahip olan kişiler eğer başka ülkede yaşıyorlarsa Rusya vatandaşlığına başvurma haklarına sahiptirler.Anne ve babasının ayrı veya birlikte yaşıyor olması kan bağı yoluyla Rusya’da vatandaşlık alma durumunu olumsuz etkilemez.

Fakat ailesiyle kan bağı olduğunu ispatlamalıdırlar. Bunun için Rusya vatandaşı olmak isteyenlerin doğum belgesiyle bu durumu ispatlamalıdırlar.Eğer ispatlayamazlarsa vatandaşlık almaları söz konusu değilidir.

 

Rus Vatandaşlığı İçin Gereken Geçici Oturma İzninin Ayrıntıları

Rusya vatandaşı olmak için devletin kişilerden istediği bazı belgeler bulunur. Bu evrakların başında 2
nüsha olacak şekilde gelir beyannamesi yer alması gerekir.

Gelir beyannamesinin içeriği iş yerinden veya vergi idaresinden alınacak olan belgeler, varsa emekli maaşı vb gibi sosyal yardım kurumu belgeleri, banka hesap numaraları, dilekçe sahibinin geçindirmekle sorumlu olduğu kişilerin gelir durumları gibi konuları kapsaması gerekir.

Bu beyannamede Rus devletinin vatandaşı olmak isteyen kişilerin yıllık ve aylık yapılan harcamalar tutarlarını belirtmelidirler.

Bütün belgeler toplanıp oturma izni başvurusu yapıldıktan sonra Rusya devletinden olumlu bir cevap gelmesi halinde ,pasaport ve diğer gerekli belgeler ile  Rusya’daki ev adreslerinin bağlı olduğu Federal Göçmen Bürosu’na gidip geçici oturma izni işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Rusya’ya giriş yapıldığı sırada Rus vatandaşı olmayan istisnasız tüm bireyler tarafından doldurulan Göçmen Kartı ise, geçici oturma izni mührünün pasaporta işlenmesi ile beraber mühür işlemlerini tamamlayan yetkililer yoluyla bireylerden geri alınır. Pasaportuna mühür vurulan vatandaşlar Rusya’da yaşayacaklarını belirttikleri adresi doğrulatmak ve kayıt yaptırmak için  yedi iş gününe sahiptirler. Bu süre zarfında ev adreslerinin bağlı bulunduğu muhtarlığa giderek kayıtlarını gerçekleştirebilirler.

Rus Vatandaşlığında Geçici Oturma İzni İçin Nereye Başvurulmalıdır?

Rusya vatandaşlığı almak için başvuruda bulunmak isteyenler öncelikle oturma izni için Rusya Federal Göçmenlik bürosuna gidip oturma izni belgesini almalıdır. Ardından süreyi dolduktan sonra vatandaşlık başvurusu gerçekleştirmek amacıyla Rusya Başkonsolosluğu’na başvuruda bulunulması gerekir.

Burada bulunan yetkili kuruma başvuruda bulunmak isteyen kişinin bizzat kendisinin gidip başvurması şarttır.

Geçici Oturma İzni Ne Kadar Süre ile Geçerlidir?

Geçici oturma izni Rusya vatandaşlığı almak için en önemli koşullardan birisidir. Rusya’da geçici oturma izni 3 seneye kadar geçerli olabilir.

3 senenin dolmasının akabinde aynı evraklar Federal Göçmen Bürosu’na başvurulması halinde onay işlemlerinin yapılmasının akabinde geçici oturma izninin süresi uzatılabilir.

Yapılan geçici oturma izni başvuruları en fazla altı ay içerisinde cevaplanmaktadır. Eğer başvurunuzu yenilemek istiyorsanız bu süreyi göz önünde bulundurarak yeni başvurunuzu yapabilirsiniz.

Rusya Vatandaşlığı Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Tüm evrakları eksiksiz olarak tamamlayıp başarılı bir vatandaşlık başvurusu yapıldıktan sonra cevap verme süresi 6 aydan 2 yıla kadar sürebilmektedir.Bu süreyi göz önünde bulundurarak geçici oturma izninizi yenilemenizi tavsiye ederiz.

Rusya Çifte Vatandaşlık Veriyor mu?

Rusya Federasyonu’na başvurduğunuz takdirde kişilere çifte vatandaşlık alma hakkı sunmaktadır. Rusya kendi vatandaşlarına da çifte vatandaşlık hakkı tanır fakat gerekli prosedürlerin yerine getirilmesi istemiştir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve Rusya Federasyonu vatandaşı olmak isteyenler, kendi ülkelerinin vatandaşlıklarından çıkmadan çifte vatandaşlık haklarını kullanabilmektedirler.

Rusya Çifte Vatandaşlık Nasıl Alınır?

Rusya Federasyonu’na vatandaşlık için başvurusu yaparken aynı anda çifte vatandaşlık hakkınızı da kullanmanız mümkündür. Türkiye’yle yapılan anlaşmalar sonucunda karşılıklı olarak çifte vatandaşlık hakkı tanıyan Rusya bu konuda resmi mercilere bildirimi zorunlu kılmıştır.

Resmi makamlara bildirmeden çifte vatandaşlık hakkını kullanmak isteyen kişilere 200 bin ruble para cezası verilmektedir. Bunun yanı sıra 400 saat kadar da kamu hizmeti uygulaması yapılmaktadır.

Rusya’da Çifte vatandaşlık başvurusu yapmak için federal göçmen bürosuna gitmeniz yeterlidir. İkinci ülkenin hangi ülke olduğunu, hangi tarihten sonra çifte vatandaşlığa geçiş yapacağınızı belirtmeniz gerekir. Burada başvuruda bulunurken pasaport, kimlik tarihi ve numarasını da teslim etmeniz gereken önemli belgelerdir.

Rusya Vatandaşlığı İçin Gereken Evraklar

  • Rusya vatandaşlığı alabilmek için en önemli belgelerden biri geçici oturma izni belgesidir. Bunun yanında ise nerede kaldığınızı gösteren ikametgâh belgenizi yerleştirmeniz gerekmektedir. İkametgâh belgesinde oturduğunuz yerin açık adres olmasına özen göstermelisiniz.
  • Doğum Belgesi
  • Kimlik belgeniz ve pasaportunu
  • Çalışma izni belgesi ( bazı başvuru şekilleri için gereklidir )
  • Çalıştığınız kurum bilgileri ve maaş dökümü
  • Emekli iseniz, bunu gösterir belgeler.
  • Adli Sicil Kaydı ( yüz kızartıcı suç işlenmemiş olmalıdır.)
  • Vatansız kişi olarak başvuruda bulunmak isteyenler kişilerin vatansız olduklarını ispat etmelerini gösteren belge 
Rusya vatandaşlık başvuru bilgileri

Fotoğraf Kaynak : Flickr / Alan Wilson

Reklam
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.