Rusya Vize İstiyor Mu? - Vize ve Vatandaşlık
Vize ve Vatandaşlık

Rusya Vize İstiyor Mu?

21.12.2018
520

Rusya, Türkiye Cumhuriyeti arasından 30 günü aşmamak şartıyla karşılıklı iki ülke arasında vizesiz seyahat etme hakkı tanıyan anlaşmayı, Rusya tarafında askıya alınmıştır. Tüm pasaport türlerine sahip olan Türk vatandaşları Rusya devletinden vize almalıdır. Yalnızca, diplomatik pasaporta sahip olan vatandaşları 90 gün süre içinde vize almaları gerekmemektedir. Geçtiğimiz günlerde Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısının, Türk Cumhuriyeti vatandaşlarının Rusya’da vizesiz seyahat etme haklarına sıcak baktıklarını ifade etmiştir.

Rusya vizesi

Rusya’ya seyahat etmek istiyorsanız, bir Rus vizesine ihtiyacınız vardır. Bir Rus vizesi alabilmek için, ihtiyacınız olan ilk şey bir davettir. (vize destek mektubu olarak da bilinir.) Bundan sonra, kendiniz ya da yerel bir seyahat acentesi aracılığıyla (genellikle ekstra bir ücret karşılığında) bir Rus konsolosluğundaki vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Bununla birlikte, dikkatli olun, çünkü birçok temsilci ve otel, sabit bir seyahat planına insanları “kilitler” veya belirli bir otelde kaldıkları süreye vize geçerliliğini sınırlamaktadır.

(Fotoğraf Kaynak : Flickr/ Oliver Schöpgens)

Rusya Federasyonu’nda turistik vizeye sahip azami süre 30 gündür. Kısa süreli iş görüşmeleri, bir sergiye katılım, açık artırmanın yanı sıra tıbbi konsültasyonlar ve testler için bir giriş de mümkündür. Bu durumda, “hedef turizm”, yabancı vatandaşın kabul edildiğinin teyidinin “seyahat amacı” alanına konulmalı ve belirtilen zaman çizelgesine göre planlanan etkinlikler için gerekli olan birkaç gün için vize verilir. İkamet onayı (ancak en fazla 30 gün).

Rus vizesi almak için neye ihtiyacın var?

 Rusya Federasyonu’na girmeden önce tüm Türk vatandaşları vize başvurusunda bulunmalıdır. Evrak tarafından hazırlanan resmi bir vize daveti ( vize desteği ) almak için tam bir belge paketi hazırlama aşamalarından biridir. Bu belgeyi aldıktan hemen sonra, başvuru formunu doldurabilir, konsolosluk ücretini ödeyebilir ve Türkiye Rusya Büyükelçiliği’nde turizm veya iş vizesine başvurabilirsiniz.

Diplomatik pasaport sahibinin dışında olan Türk vatandaşlarımız, kısa ya da uzun süreli seyahatlerinizde Rusya vizesi almanız gerekmektedir. Rusya Vize Merkezi’nin amacı, Rusya Federasyonu’na vize alma sürecini kolaylaştırmak ve hızlandırmaktır ve Türk vatandaşları ve yabancı uyrukluların çıkarları için sunulan hizmet kapsamını genişletmiştir. Türkiye Cumhuriyeti’nde bulunan Rusya Konsolosluklarına müracaat ederek vize başvurusunda bulunabilirsiniz. 

 

 

Rusya Uzun Süreli Vize Başvurusu

Eğitim vizesi, çalışma ve oturum izni, aile ve arkadaş ziyareti vize başvuruları için tüm Rusya dış temsilciliklerinden başvuru yapılabilir. Vize için gerekli olan tüm belgeler Rusya konsolosluğu resmi web sayfasından sunuluyor.

Uzun süreli vize başvuruları için şahsen konsolosluklara başvuru yapılması gereklidir. Uzun süreli Rusya vizeleri için tek girişli veya çok girişli vize seçenekleri sunuluyor. 1 aylık, 3 aylık ve 1 yıllık Rusya vize başvuruları için Rusya’dan alınmış Voucher belgesi olması gereklidir.

Reklam
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.