Schengen Vizesi Almak Ne Kadar Sürer? - Vize ve Vatandaşlık
Vize ve Vatandaşlık

Schengen Vizesi Almak Ne Kadar Sürer?

26.02.2020
378

Schengen Vizesi Almak Ne Kadar Sürer?

Ülkemizde ki vatandaşlarımız Avrupa ziyaretleri yapmak isteyebiliyor. Avrupa ülkelerini ziyaret etmeye kalktığınızda  vize şartına takılacaksınız. 26 ülkeyi kapsamış olan ve almanız gereken bir vize olan Schengen vizesiyle ilgili olarak çok fazla merak edilen sorular oluyor. O sorulardan birisi de  Schengen vizesi almak ne kadar sürer ile ilgilidir. Avrupa ülkelerine sorunsuz şekilde ziyaret yapmanız adına  Schengen vizesi mutlaka olmalıdır. Vizesiz bir şekilde girişler kesinlikle kabul edilmemektedir. Normal şartlarda vizenin alma süresinin ortalama olarak bir haftayı  bulduğunu söylemek gerekir. Fakat kişiden kişiye bazı zamanlar değişkenlik olabilmektedir. Aynı zamanda siyasi bazı koşullarda vize alım sürecinin uzamasına neden olabiliyor. Kısaca konsolosluk tarafından sizlere tam manasıyla bir süre verilmez. Fakat olası yaşayabileceğiniz ihtimallere karşı olarak başvuru işlemlerinizi mutlaka 1 ay öncesinden yapmanız gerekmektedir. Böylelikle istemediğiniz olumsuz koşullarla karşı karşıya kalmadan vizenizi alma şansını elde etmiş olursunuz.

 Schengen Vizesi Kaç Günlük Veriliyor?

Ziyaret, turistik ya da iş amaçlı olarak Avrupa ülkelerinin kapısını çalmak isteyebilirsiniz. Böyle  bir durumda da yaacağınız yollardan biri schengen vizesini almak adına başvurularınızı gerçekleştirmeye başlamanız olacaktır. Schengen vizesi kaçer günlük verilir gibi bazı düşünceler içinde olmanıorz gayet normal. Fakat vize için belirlenmiş olan herhangi bir net sürenin söz konusu olmadığını belirtmek isteriz. Başvuruya bağlı olarak birkaç gün olduğu gibi yılları da kapsayabiliyor. Birkaç gün, birkaç  ay ya da yıları bulacak bir  vizeler verilebilmektedir. Fakat  Schengen vizesine ilk defa başvuracak olan kişiler için belirtmiş oldukları seyahat günleri için vize verilecektir. Lakin daha sonra yapacağınız başvuru sonr asında ise sürenin daha da fazla uzamasını sağlamış oluyorsunuz.

 

Schengen Vizesiyle Kaç Kez Giriş Yapılır?

Schengen vize işlemlerini yapan ve ilk defa  Avrupa ziyareti yapacak kişiler çok fazla şeyi merak ediyor. Schengen vizesini aldıktan sonra kaç kez kullanılacağını sorabilirsiniz. Fakat vizenizle ilgili olarak girişlerde herhangi bir sınırlama durumu söz konusu değildir. Fakat burada önemli olan hususlar arasında vizeniz tek girişlik mi ya da çift girişli mi olduğudur. Tek girişli bir vizeniz varsa o zaman yalnızca bir defalığına mahsus girişleri yapma durumuna sahipsiniz. Çift girişli vizelerde ise vize süresi boyunca istediğiniz kadar girişlerinizi göçnül rahatlığıyla yapabilirsiniz. Giriş ve çıkış sırasında istemediğiniz olası bir aksilik durumu yaşanmamış olacaktır.

Schengen Vizemi Aldıktan Sonra Gittiğimde Şehirde Ne Kadar Kalabilirim?

En çok yanlış bilinen konulardan birisi  Schengen vizesi sonrası şehirde ne kadar kalınabileceğiyle ilgili diyebiliriz.  Vizenin ne kadar geçerlilik süresi varsa, süresi boyunca gittiğiniz şehirde kalma  ayrıcalığına sahip olursunuz. Fakat geçerlilik süresi 6 aydan daha fazlaysa o zaman ziyaretçiler için   birtakım farklı kurallarda devreye girmiş oluyor.

Tüm bunlardan önce ülke ziyaretlerini gerçekleştirmek adına Schengen vizesi başvuru işlemlerini yapmanız gerekir.

 

Fotoğraf Kaynak : Flickr / Ministerio de Relaciones Exteriores

Reklam
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.