Schengen Vizesi Ülkeleri - Vize ve Vatandaşlık
Vize ve Vatandaşlık

Schengen Vizesi Ülkeleri

29.03.2019
376

Schengen Anlaşması ile Avrupa ülkelerinin pek çoğu ve Avrupa bölgesinde olmayan bazı ülkeler, Schengen vize protokollerini benimsiyor. Toplam 26 ülke, Schengen anlaşması dahilinde olup, diğer ülkelerden yapılan seyahatler için Schengen vizesi uygulanıyor.

26 ülkeden 4 tanesi EFTA (Avrupa Serbest Ticaret Birliği) üyesidir. Diğer 22 ülke ise Schengen tam üyesidir. Schengen Müktesebatını yerine getiren 26 ülkeye, Schengen vizesi ile seyahat edilebilir.

Schengen Vize Kapsamları

Avrupa Birliği’ne üye olmayan Norveç, İzlanda ve İsviçre ülkeleri, Schengen Bölgesi kapsamındadır. Azorlar, Madeira ve Kanarya Adaları, Avrupa Kıtası dışında yer almalarına rağmen, Schengen özel üyeleridir.

Schengen Anlaşması dahilinde; Monako, San Marino ve Vatikan ülkeleri de Schengen Bölgesi kapsamı dışındadır. Ancak sınırlarını seyahatlere açmış ülkelerdir.

Avrupa Birliği üyesi olan ancak Schengen üyesi olmayan 6 ülke bulunuyor. Birleşik Krallık, İrlanda ülkeleri Schengen’e dahil olmak istemeyen ülkeler arasında yer alıyor. Schengen’e katılmaları istenilen ve katılmayı düşünen 4 ülke ise; Romanya, Bulgaristan, Hırvatistan ve Güney Kıbrıs- KKTC’dir.

Schengen Bölgesi Ülkeleri

Belçika, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka ve Estonya ülkeleri, Schengen ve Avrupa Birliği üyesi ülkelerdir. Schengen vizesi ile doğrudan seyahat edilebilen diğer ülkeler arasında; Finlandiya, Fransa, Almanya,        Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Litvanya ve Lüksemburg ülkeleridir.

Schengen Vizesi Ülkeleri

Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya ve Slovenya ülkeleri de hem Schengen Anlaşması ve Avrupa Birliği üyeleridir. Schengen vize protokolleri dahilinde; İspanya, İsveç, İsviçre ve Lihtenştayn ülkelerinde seyahat edilebilir.

Schengen Vize Uygulaması

Türkiye’den yapılacak seyahatler için bordo pasaport sahiplerine vize uygulanıyor. Siyah, yeşil ve gri pasaport sahipleri, 180 gün içinde 90 günü geçmeyen seyahat programları için vizeden muaftırlar.

Umuma mahsus pasaport sahipleri, konsolosluklara başvuru yaparak 6 ay içinde 3 ayı aşmayacak seyahat programları için Schengen vizesi alabilirler. Schengen vizesi ile başvurusu yapılan ülke girişli olmak üzere, Schengen Bölgesinde olan tüm ülkelerde dolaşım ve seyahat olanağı sağlanıyor.

Schengen vize başvurusu için gerekli belgeleri, ülkelerin resmi dış temsilcilik internet sayfalarından inceleyebilir, online randevu alarak başvuru yapabilirsiniz.

 

Reklam
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.