Türk Vatandaşı Olma Şartları Nelerdir? - Vize ve Vatandaşlık
Vize ve Vatandaşlık

Türk Vatandaşı Olma Şartları Nelerdir?

Türk Vatandaşlığı ve Şartları Nelerdir?

Avrupa vatandaşı nasıl olmak istiyorsak aynı şekilde yabancılarında Türk vatandaşı olma istediği artıyor. Bakıldığı zaman son dönemde Türk vatandaşlığına yönelik olarak artışın bir hayli fazla olmaya başladığını söyleyebiliriz. Fakat Türk vatandaşlığının olması için hangi prosedürlerin yerine getirilmesi gerektiğini de mutlaka bilmelisiniz. Vatandaşlık şartlarının mutlaka bilinmesi gereken bir konu olduğu unutulmamalıdır. Türk vatandaşlığının olması için adım adım mutlaka istenen şartları da yerine getirmeniz gerekiyor.

Türk Vatandaşıyla Evli Olmak

Yabancıların Türk vatandaşı olması için mutlaka  Türk olan biriyle en az 3 yıl kadar evli kalmaları gerekiyor. Türk kanuna kadar vatandaşlık hakkını elde edebilmenin altın kurallarından biri olduğunu söyleyebiliriz. En az 3 yıllık evli olmanızdan ziyade evliliğinde mutlaka devam edilmesine dikkat edilmesi gerekiyor. Bu sayede  Yabancı olan kişiler artık Türk vatandaşlık hakkından bir an önce yararlanmak adına başvurularını yapacaklardır.

Evlat Edinerek Türk Vatandaşı Olma

Dünyanın güzel ülkelerinden biri olarak da Türkiye  bulunuyor. Yabancılar Türkiye’yi bir hayli fazla seviyor. Türkiye ülkesinde çalışmak, ev kurmak, hayatını sürdürmek isteyebiliyor. Fakat tüm bunların yapılması hemen oldu bitti ile yapılacak bir şey değildir. Öncellikle Türk yasalar kanuna göre hareket edilmesi gerekiyor. Fakat yabancılara yönelik olarak  vatandaşlık için başvuracakları farklı farklı çözüm yollarının olduğunu söyleyebiliriz. Bu çözüm yollarından birisi de evlenmek demiştik. Fakat evli olmayan bekar  yabancılar ne yapmalı, hangi yollara başvurması gerekiyor merak edilen hususlardan biridir. Türk vatandaşı olmak için bir diğer çözüm yollarından biri olarak ise m evlat edinerek Türk vatandaşı olma olduğunu söyleyebiliriz. Eğer ki bu yola başvurursanız o zaman önünüzde herhangi bir engel yaşanmadan hemen başvuru işlemlerinizi gerçekleştirme şansına da sahip olmaya başlayacaksınız.

Kamu tüzeni kapsamı adı altında incelemeler yapılarak yabancının, önünde bir engel teşkil edecek olan durumu yoksa o zaman evlat edinme işlemleri sonrasında da Türk vatandaşlığını kazanma hakkına sahip olacaktır.

Seçme Hakkıyla  Türk Vatandaşı Olmak

Güzel ülkemizde, yabancılarda yaşam sürmek istiyor.  Hatta son dönemlerde Türk ve yabancı evlilikleri de artmaya başladı. Evlilik yapan yabancı ve Türk çiftler, Avrupa da yaşamak istemeyip ülkemizde hayatını sürdürmeyi düşünebiliyor. Ya da ülkemizde yaşamasalar bile ülkemize ziyaretlerinin sorunsuz şekilde yapılmasını istiyorlar. Bir diğer Türk vatandaşlığı için başvuracağınız yollar arasında seçme hakkı bulunuyor. Doğal olarak ilk defa böyle  bir bilgiyi duyan kişilerde nedir bu gibisinden düşüncelere dalmaya başlayabilir.

Yasal izinler çerçevesinde gerçekleşir. Eğer ki  Türk vatandaşlığından çıkmış olan anne yahut babanız varsa o zaman bu durumu izah ederek ergin olan kişinin de Türk vatandaşlığından çıkma ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır. Türk vatandaşlığını anne ve babaların  Türk vatandaşı olmasından çıkması üzerine erginlik dönemlerinde,  üç yıl içinde seçme hakkına sahip olmaya başlarlar. Bu sayede ergin olan çocuklara da bir yasal hak doğmaya başlamış olur.

Yabancılar Türk Vatandaşı Olma Başvurusunu Nasıl Yapar?

Türk vatandaşı başvurusu ile ilgili olarak hangi yolların izlenmesi gerektiğini de  mutlaka bilmelisiniz.  Türk vatandaşlık başvurularında mutlaka adım adım gitmeye başlamalısınız. Neler yapmanız gerektiği konusunda ise şu şekilde bir açıklama yapmamız mümkündür.

  • Türk vatandaşlığını kazanmak ya da Türk vatandaşlığı kaybolmuşsa başvurular yapılmalıdır
  • Yurt içinde ki İl Valiliği (İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü)ne giderek başvurularını da bizzat yapabilirler
  • Yurt dışında olduğunda ise Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçilik ve Konsolosluklarına başvuru işlemleri yapılır

Türk Vatandaşlığı İçin Hangi Belgeler Gerekiyor?

Türk vatandaşlık hakkını elde etmek isteyen yabancılar mutlaka gerekli ön görülen evrakları hazırlayarak sunması gerekir. İstenen belgelerden biri bile eksik olursa o zaman vatandaşlık geçerli sayılmaz. Bu sebepten dolayıdır ki gerekli evrakların hazırlanırken mutlaka dikkatli olmasında yarar vardır. Türk vatandaşlık belgeleri için neler gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Yabancılardan istenecek olan gerekli belgeler ise şu şekildedir

  • Soy bağı yoluyla Türk vatandaşlığının kazanılması işlemleri
  • Doğum yeri
  • Yetkili makam kararıyla Genel Olarak Türk vatandaşlığını kazanma hakkı doğması
  • İstinasi olarak Türk vatandaşı olma durumları
  • Evlilik yoluyla Türk vatandaşlığını kazanıyor olmak
  • Yabancıların evlat edinmesi ve Türk vatandaşı olması
  • Yeniden türk vatandaşlığını kazanması

Yabancıların Türkiye İkamet Süreleri Nasıl Hesaplanıyor?

Yabancıların Türkiye de ne kadar ikamet ediyor olması da merak edilen konulardan biridir. Yabancıların ikamet süresi nasıl hesaplanıyor, hangi yollara başvuruluyor bilinmelidir. Yabancıların Türkiye de ikamet etmesi demek, Türk kanunlarına  uygun  olarak oturmasını ifade eder.

Yabancıların Türkiye sınırları içerisinde ne kadar kaldığını tespit etmenin en kolay çözüm yollarından biri İl Göç İdaresi Müdürlüğünce verilmiş olan ikamet tezkeresinin yanı sıra Türkiye’ye giriş ve çıkış tarih süreçleri dikkate alınır. Bu sayede yabancının Türkiye sınırları içerisinde ne zaman girmiş, çıkış tarihi de ne zaman olmuş hepsi net şekilde görülmeye de başlanmış olur. Yabancıların ülkemizde ne kadar süreye kadar ikamet ettiği kolay şekilde öğrenilmiş olur. Yabancılar eğer ki 12 ay gibi bir süreden daha fazla yurt dışında geçirmişse, ikamet süresi o zaman kesilmiş olacaktır. İkamet süresinin belirlenebilir ve eklenebilir olması için yabancının Türkiye de oturması gerekir. Eğer ki ikamet nedenleri kabul  görmezse o zaman yabancılar Türk vatandaşlık hakkını elde edemez.

Yabancı Vatandaşlık Başvuru Süreçleri

Türk vatandaşı olmak isteyen yabancılar hemen  Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan formu güzelce doldurmalıdır. Form dilekçe doldurmak zorunludur. Aynı zamanda  dilekçeye de çalışma izin belgesi örnekleri,  fotoğraf, pasaport, ikamet evlenme, evlat edinme, doğum belgelerini de eklemeniz gerekir. Ayrıca sağlık raporunuzu da es geçmeden sizden istenen belgeler arasına da koyabilirsiniz. Bu sayede vatandaşlık başvurusu yapmış olursunuz.

Türk Vatandaşı Olma Ne Kadar Sürede Sonuçlanıyor?

Yabancılar tüm belgelerini eksiksiz bir şekilde hazırlayıp başvurularını yaptıktan sonra sadece onay gelmesi beklemek kalıyor.  Fakat Türk vatandaşlık onay süresi de ne kadar zamandan sonra yapılmış oluyor kafaları da kurcalayabilir. Türk vatandaşı olma süresi bakıldığı zaman ise  6 ay ile 24 ay aralığı içerisinde belirlenmeye de başlanır. Bu sayede hazırlık sonrasında onayın nasıl sonuçlanmış olduğunu da görürsünüz.

Türk Soylu Kişilerin Türk Vatandaşlık Süreçleri

Türkiye de doğmuş ve Türk vatandaşı olmuş olabilirsiniz. Fakat daha sonrasında ise başka bir ülkenin vatandaşlığına geçiş yapılmış olabilir. Tür vatandaşlığını kaybetmiş olan kişiler yeniden Türk vatandaşı olabilmek adına başvurularını yenileme hakkına sahiptirler. Bu sayede çok kolay bir şekilde başvuru talebinde  bulunarak yeniden Türk vatandaşı olma hakkını elde etmek isterler. Böyle bir durum söz konusu olduğu zaman ikamete bakılmıyor. Yalnızca Türk soylu kişilerin müracaatları incelenmeye başlanıyor.  Doğumundan beri yabancı ülke vatandaşlığındaysanız o zaman  31.12.2010 tarihi itibariyle herhangi bir uygulama durumunun söz konusu olmadığını söylememiz gerek.

Yabancıların Türk vatandaşlık başvuruları için yapmalarından sonra başvurular artık yetkili makamlarca incelenmeye alınır. Durum, İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Bakanlığınca intikal edilmeye de başlanmış olur. Eğer ki belgeler arasında eksiklik varsa tamamlanması istenir. İncelemelerden sonra olumlu ya da olumsuz sonuçlanması  müracaat makamlarına iletilmiş olur. Onlarda başvuru sahiplerini mail ya da SMS aracılığıyla bilgilendirir.

Reklam
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.