Vize Muafiyeti Olan Ülkeler - Vize ve Vatandaşlık
Vize ve Vatandaşlık

Vize Muafiyeti Olan Ülkeler

28.03.2019
338

Türkiye ile Avrupa Birliği ülkeleri arasında yapılan vize serbestisi anlaşmaları, tüm Avrupa Birliği ülkelerini kapsamıyor. İrlanda, Danimarka ve İngiltere ülkeleri, vize serbestisi dışındaki ülkelerdir. Birleşik Krallık ve İrlanda ülkeleri, Schengen Anlaşması’na dahil olmayan ve “özgürlük, güvenlik ve adalet” kapsamında farklı prosedürler uyguladığı için vize serbestisine dahil değildir.

Danimarka, Schengen dahilinde olan ve fakat Geri Kabul Anlaşması’na dahil olmayan ülkeler arasında yer alıyor.

Vizesiz Gidilen Avrupa Ülkeleri

Vizesiz şekilde seyahat edilen Avrupa ülkeleri, tüm pasaport sahiplerine çeşitli gün sayılarında vizesiz seyahat olanağı sağlıyor. Ukrayna, Gürcistan ve Kuzey Kıbrıs ülkelerine hem vizesiz hem pasaportsuz olarak seyahat edilebilir.

Andorra, Arnavutluk, Belarus, Moldova, Kosova, Bosna Hersek, Sırbistan, Makedonya, Karadağ ülkelerine vizeye gerek olmadan 30 gün ile 90 gün arasında vizesiz olarak seyahat edilebiliyor.

Vizesiz Schengen Ülkeleri

Schengen Anlaşmasına dahil olan ülkelere seyahatler için; hususi pasaport, hizmet pasaportu ve diplomatik pasaportlar ile doğrudan seyahat programları yapılabilir. 180 günlük süreçte 90 günü geçmeyecek olan seyahat programları için vizeye gerek olmadan seyahat programı yapılabilir. Ancak bordo pasaport sahipleri, Schengen vizesine tabidirler.

26 farklı Avrupa ülkesine vizesiz olarak seyahat edilebilir. Birleşik Krallık ve İrlanda ülkelerine Schengen vizesi ile giriş yapabilmek için geçiş vizesi alınmalıdır. Vatikan, Monika ve San Marino ülkeleri Schengen dahilinde olmadıkları halde, Schengen vizeleri ile seyahat ve dolaşım olanağı sağlanıyor.

Vize Muafiyeti Olan Ülkeler

Avrupa’da olmayan Kanarya Adaları, Azorlar ve Madeira bölgelerine yeşil pasaportlar ile vizesiz olarak seyahat edilebiliyor. Romanya, Bulgaristan ve Hırvatistan ülkeleri henüz Schengen dahilinde olmayan ve fakat sınırlarını açan ülkeler arasında yer alıyor.

Pasaportsuz Gidilen Ülkeler

Ukrayna ile 2017 yılında yapılan anlaşmalar dahilinde pasaportsuz olarak seyahat edilebilir. Vize muafiyeti olan ülkeler arasında olan Ukrayna’ya sadece kimlik belgeleri ile seyahat edilebiliyor.

KKTC’ye pasaportsuz olarak tüm Türk vatandaşları seyahat edebilir. Vize muafiyeti olan ülkeler arasında yer alan kuzey Kıbrıs’a süre sınırlaması olmaksızın doğrudan seyahat edilebilir.

Gürcistan’a 1 yıla kadar vizesiz ve pasaportsuz seyahat programları yapılabilir.

Reklam
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.