Vize Nasıl Alınır ? - Vize ve Vatandaşlık
Vize ve Vatandaşlık

Vize Nasıl Alınır ?

21.03.2020
262

Öncelikle vizenin tam olarak ne olduğunu ve vize hakkında temel birkaç bilgi verdikten sonra hangi vizeyi nasıl alabileceğimizi anlatamaya çalışacağım.

Vize : Basit olarak herhangi bir ülkenin , bir yabancıyı ülkesine kabul etmek için o kişiye ülke sınır kapısına kadar gelme hakkı veren ve kontrol noktasında ülkeye legal olarak giriş yapma talebinde bulunmasını sağlayan bir onay şeklidir. Fiziki olarak karşılığı -hemen hemen her zaman- pasaportunuza yapıştırılan bir sayfadır. Bu sayfanın üzerinde , hangi tür vizeye hangi şartlarda sahip olduğunuz yazar.

İpucu: Herhangi bir ülkenin vizesine sahip olmak o ülkeye girebileceğinizi %100 garanti etmez. Vizeniz olsa dahi sınır kontrol görevlisinin sizi reddetme hakkı bulunmaktadır.

Örnek bir schengen vizesi, güvenlik sebebiyle bazı alanlar silinmiştir.

Sadece bir çeşit mi vize vardır ?

Hayır 50 nin üzerinde farklı vize vardır. Bunlar genel olarak pasaportunuzun türüne, seyahat amacınıza ; tatil,iş,aile ziyareti gibi, kalacağınız süreye göre sınıflandırılır.

Vize nereden alınır ?

Vizeler, çoğunlukla gitmek istediğiniz ülkenin , sizin ülkenizde bulunan ;konsolosluğundan,başkonsolosluğundan alınır.Bazı ülkeler şahsen başvuruyu zorunlu kılmışlardır. Bazı ülkeler aracı yoluyla veya posta yoluyla başvuru kabul etmektedirler.

Vize alırken hangi evraklara ihtiyacım var ?

Genel bir liste olmamakla beraraber, birçok ülkenin vize başvurusu için istediği standart evraklar şu şekilde listelenebilir : pasaport , başvuru formu,başvuru ücreti,biyometrik fotoğraf,seyahat sigortası,banka döküm özeti,otel rezervasyonu ,uçak bileti veya uçak bilet rezervasyonu evrakları.Bununla birlikte talep ettiğiniz vize türüne göre ekstra evraklar istenecektir.

Yukarıda temel olarak nasıl vize alabileceğinizi ve vize hakkında temel bilgilerden bahsettik ,güncel ve detaylı bilgiyi gitmek istediğiniz/vizesini almak istediğiniz ülkenin konsolosluk sitesinden öğrenebilirsiniz.

Reklam
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.