2020 Vize Ücretleri - Vize ve Vatandaşlık
Vize ve Vatandaşlık

2020 Vize Ücretleri

17.03.2020
308

2020 Vize Ücretleri

Yurt dışına seyahat etmek en çok istenen konulardan biridir. Fakat yurt dışına seyahat etmek için mutlaka bazı prosedürleri yerine getirmeniz gerekmektedir. Çünkü Avrupa ülkeleri, ülkemizde ki vatandaşlarımız için vize şartını devreye koyar. Avrupa ülkelerine ne amaçla gidiyor olursanız olun mutlak vize başvurularını yapmanız gerekir. Konsolosluk tarafından gelecek olan olumlu onaydan sonra ise ziyaretlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Yurt dışına çıkmayı düşünen tatil severlerin bir diğer merak ettiği konu ise fiyatlar oluyor. Çünkü her sene  vize fiyatlarında da bazı dalgalanmalar yaşanıyor diyebiliriz. Hal böyle olunca da  2020 yılında vize ücretleri ne kadar  oldu, artış var mı soruları da kafalarda yer edinmeye başlıyor. Çünkü tatil severlerin istedikleri ekonomik yollar eşliğinde ziyaretlerini yapmaktır. Vize ücretlerinde ki son durum, bir hayli önemlidir.

2020 vize ücretleri aşamasına gelmeden  önce ilk etapta yapmanız gereken ise vize başvuru işlemlerini tamamlamak olacaktır. Bu sebepten dolayıdır ki vize  için sizden istenen tüm evrak, belge ve başka prosedürleri yerine getirmeniz olacaktır. Vize ücretini ödemek yapacağınız en son adımdan biridir.

2020 Vize En Güncel Ücretleri

Vize ücretleri, diğer senelere oranla değişmiş durumda. Çünkü ülkemizde de fiyatlandırmalar sabit kalmıyor.  Artık nereye elimizi atmış olsak eskisi gibi bulamıyoruz. Bu durumun vize içinde geçerlilik  göstermiş olduğunu söylemek mümkün. Vize ödeme işlemlerinizi gerek bankalar aracılığıyla gerekse de Konsolosluk işlemleri üzerinden sorunsuz şekilde gerçekleştirmeniz de mümkün olacaktır. Harç ücretini mutlaka ödemeniz gerektiğini bilmelisiniz. Çünkü harç ücreti ödenmez ise Avrupa ziyaretlerinin yapılmasını tamamen unutmalısınız. Nasıl sizden vize işlemlerin onayı için gerekli evraklar isteniyorsa onlardan birisi de vize ücreti ödemenizi yapmanızdır. Çünkü vize başvurusu için hazırlamış olduğunuz evraklarınız içerisinde mutlaka harç makbuzunun da olmasını  unutmayın. Konsolosluğa geldiğiniz zaman evraklarınız incelenirken vize harç ücretini ödeyip ödemediğiniz de incelenmiş olacaktır. Ödediğiniz makbuzun kesinlikle evraklar arasında tutulmasına dikkat etmeniz gerekiyor.

Eğer ki belge eksik şekilde olursa o zaman Konsolosluk  yetkilisi size red cevabını verecektir. Böylelikle Avrupa maceranızda ne yazık ki hüsranla sonuçlanmaya başlamış olacaktır. Böyle üzücü bir tablonun gerçekleşmemesi adına mutlaka dikkatli şekilde davranmalısınız. Vize ücretlerinde sabit bir  tutardan söz etmemiz mümkün değildir. Fiyatlarda değişkenliğin olduğunu söyleyebiliriz. Vize türüne ve nereye seyahat yapacağınız ücretin belirlenmesi konusunda önemli kıstaslardan biri olarak ön plana çıkıyor.  Fakat vize ücretlerinde muaf tutulan kişiler de bulunuyor. Bunlar; 0/12 yaş arasındaki kişi ve öğrenciler olduğunu belirtebiliriz. 2020 Vize En Güncel Ücretleri şu şekilde  olduğunu söyleyebiliriz. İşte yeni sezonun vize fiyatlarına dair  bilgiler..

  • Schengen vizesi 80 Euro (kısa süreli)
  • Transit geçiş vizesi için 60 Euro
  • Uzun süreli schengen vizesi için 99 Euro
  • Amerika vizesi 160 Dolar olarak belirlenmiştir.

Doğal olarak sizlerde hangi ülkeye yolculuk yapmaya karar verdiğiniz zaman ise mutlaka bu vize ücretlerinide ödemeye mutabık olacaksınız.

Vize Ücreti Ödenmezse Ne Olur?

Zorunluluk kabul edilen, vizenin olmazsa olmazlarından biri de ücretin yatırılmasıdır. Eğer ki sizlerde vize fiyatları öğrendikten sonra ödeme yollarına başvurmazsanız o zaman red yanıtı almak zorunda kalabilirsiniz. Bu gibi önemli diyebileceğimiz arızaların ortaya çıkmaması adına  vize işlemlerinde ödemenin yapılması gerekiyor. Her yıl binlerce vatandaşımız Avrupa hayali kuruyor. Hepsinin hayalleri de  kafasında kurdukları pek çok plan projeyi gerçekleştirmektir. Kimisi eğitim, kimisi tatil kimisi de çalışmak adına  Avrupa ülkelerinin yolunu tutabiliyor. Fakat her ne olursa olsun bu hayallerinizin gerçeğe dönüşmesi için ücretlerin mutlaka ödenmesi gerektiğini söylememiz gerekiyor. Vize ücretinizi ödeyip  evraklarınızın arasına makbuzu koyduktan sonra ise sorunsuz bir şekilde yurt dışı ziyaretlerinizi yapmaya başlamış olursunuz.

Schengen Vizesi Zamlandı!

Avrupaya gidebilmenin kilit yollarından biri olan Schengen vizesi fiyatları eskisi gibi değil.  Vizenin güncel fiyatlarına göz attığımız zaman ise 20 euro  zam olduğunu görmekteyiz. Üstelik zam olayı 2 Şubat itibariyle gerçekleşti. Normal şartlarda  schengen vizesinin eski fiyatına bakıldığı zaman 60 euro idi. Yurt dışı ziyaretlerini gerçekleştirmek adına vize şartını  atlamak isteyen vatandaşlarımız 60 euro ödemeyi yapmak zorundaydı. Fakat 2020 yılı itibari yle bakıldığı zaman ise bu fiyatın artık en güncel halinin 80 euro olduğunu söylememiz gerekir. Yani bundan böyle vize için ödeme  yapacağınız zaman 80 euro ödemek yapmak zorunda kalacaksınız.

Schengen vizesiyle ilgili olarak alınan karar 2 Şubat 2020 itibariyle devreye girdi. AB kurallarında yapılan değişiklik sonrasında ülkemizde ki vatandaşlarımız ödemelerini artık  bu şekilde yapmak zorunda kalacaktır. Aynı zamanda vize ücretlerinin  dış temsilcilikler  açısından baktığımız zaman euro üzerinden ödeme işlemlerinin yapıldığını söyleyebiliriz. Yalnızca Amerika vizesi almak istediğiniz zaman ödemelerinizi dolar üzerinden sorunsuz şekilde yapmaya başlamanız da mümkün olacak.

Schengen Vizesi Kısa ve Uzun Süreli Ücretleri

Schengen vizesi ücretlerinde de iki aşama gözümüzden kaçmıyor değiİ. Uzun süreli mi yoksa kısa süreli mi yararlanacak olduğunuz ödemenizi yapmanız konusunda büyük bir önem arz etmeye neden oluyor. Çünkü her ikisinin de aynı fiyattan olmadığını değişiklik göstermiş olduğunu bilmelisiniz. Eğer ki kısa süreli olarak bu vizeden yararlanmak istiyorsanız o halde ödeyeceğiniz tutar ise 80 euro olacaktır. Lakin uzun süreli şekilde alınacak olan schengen vizesinde de işin boyutu değişecektir. Böyle bir durumda ise 99 euro yazmak zorunda kalmaya başlayacaksınız. Schengen vizesiyle gidebileceğiniz ülkeleri genel olarak sıralamaya kalktığımız zaman ise  İtalya, İspanya, İsveç, Norveç, Danimarka, Slovenya, Liyvanya, Portekiz, Polonya, Lüksemburg, Malta, Hollanda gibi ülkeleri kapsamış olduğunun altını çizmemiz gerekiyor.

Bu vizeden yararlanmak adına mutlaka sizden istenen evrakları da hazır etmeniz gerektiğinizi unutmamalısınız. Vize için başvurularınız sırasında pasaport, başvuru formu kimlik fotokopisi, sağlık sigortası, biyometrik resim, vize harç makbuzu, maddi gelir evrakları ve izin belgesini de  mutlaka hazırlamanız gerekiyor. Daha sonrasında konsolosluğa giderek sizden istenmiş olan evrakları da vermeye başlayabilirsiniz. Bu sayede tüm evrakları da eksiksiz şekilde hazırlayıp, ödeme işlemlerinizi başarılı şekilde yapmanızın ardından vize  onayınız olumlu olarak şekillenir. Saymış olduğumuz ülkelerin yolunu herhangi bir problem durumu teşkil edilmeden gitmeniz için mutlaka schengen harç ücretleri yatırılması gerekiyor.

Schengen Vizesi Fiyatları Artar Mı?

Avrupa Birliği kararınca alınan vize kanunlarının devreye girmesiyle zam olayları oluyor. Fakat her sene görmüş olduğumuz tabloya bakıldığı zaman vizelerde ki ücretler de bir artış durumun yaşandığını söylememiz gerekir. Buna göre ödeme yaptıktan sonra istenen yerlere sorunsuz şekilde  gidiş yapılabiliyor. Bu sayede istenen ülkelere de giriş ve çıkışlar  yapılırken önünüze istenmeyen sorunlar çıkmıyor. Tam aksine ister uzun süreli isterseniz  kısa sürelik için Avrupa ziyaretlerinizi yapabilirsiniz. Bu yıl içerisinde eğer ki sizlerde Avrupa ülkelerine gitmeyi planlıyorsanız o zaman vize için hangi evraklar alınmalı, kaç gün içerisinde hazırlanır, nereye başvuru yapılır, schengen vizesi fiyatları nasıl gibi sorularınıza da mutlaka yanıt bulmanız gerekir. Özellikle bu hususlar hakkında bilgi sahibi olduğunuz zaman hiç sorun yaşamadan artık istediğiniz yerlere sorunsuz şekilde gitme şansına sahip olmaya başlayacaksınız.

Reklam
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.