Vizesi Olmayan Ülkeler - Vize ve Vatandaşlık
Vize ve Vatandaşlık

Vizesi Olmayan Ülkeler

18.03.2019
370

Türkiye’den yurt dışına yapılacak olan seyahatler için vizesi olmayan ülkeler yenilendi. Güncel liste ile 65 farklı ülkeye, Türk vatandaşları vizeye gerek olmadan seyahat edebiliyor. 2019 yılında en son eklenen Moldova ülkesi ile vizeye gerek olmadan seyahat edilebilen ülkeler, e-vize ve kapıda vize uygulamaları ile tam 113 ülkeye yükseldi.

Umuma mahsus pasaport sahibi Türk vatandaşları, hususi pasaport, hizmet pasaportu ve diplomatik pasaportlar ile herhangi bir vizeye gerek olmadan doğrudan seyahat planlanabilir.

Türkiye’den Vizesiz Gidilen Ülkeler

Bordo pasaport sahibi Türk vatandaşları, vizesiz seyahat olanağı sağlanan ülkelere direkt seyahat edebilirler. Ancak gidilecek ülkenin vizesiz seyahat süresi baz alınarak program yapılabilir. 30 gün ile 90 gün arasında farklı seçenekler ile sunulan vizesiz seyahat imkanı, Avrupa, Amerika, Afrika ve Asya ülkelerinin çoğunda sunuluyor.

Yeşil pasaport sahibi Türk vatandaşlarına ise vizesiz seyahat olanağı, daha çok seçenek ile sunuluyor. Avrupa Birliği üye ülkelerine 90 güne kadar vizesiz seyahat, hususi pasaport sahipleri için geçerlidir. 180 gün içinde 90 günü aşmayacak şekilde yapılan seyahat programları için 24 Avrupa ülkesine doğrudan seyahat edilebiliyor.

Vizesi Olmayan Ülkeler

Yeşil pasaportlar, siyah ve gri pasaportlar ile ayrıca Güney Amerika, Kuzey Amerika, Afrika ve Avustralya ülkelerinde de çeşitli seçenekler ile vizeye gerek olmadan seyahat olanağı sağlanıyor.

E-Vize ve Kapıda Vize İle Gidilebilen Ülkeler

Türkiye’den vizesiz gidilebilen ülkelere ek olarak online vize uygulaması veya şipşak vize ile seyahat seçkisi sunuluyor. 17 ülkeye e-vize uygulaması 9 ülkeye ise kapıda vize uygulaması ile direkt seyahat edilebilir. İnternet üzerinden konsolosluklara başvuru yapılarak alınan e-vize, tüm pasaport sahiplerinin kolaylıkla alabileceği bir vize türüdür.

Kapıda vize uygulaması ise sınır kapılarında ve havalimanlarında verilen doğrudan geçiş vizeleridir. Her ülkenin farklı sürede sunduğu kolay vize alımları için Dışişleri Bakanlığı resmi web sitesi üzerinden bilgi alabilirsiniz.

Ukrayna, Gürcistan ve KKTC ülkelerine ise sadece vize değil pasaporta da gerek olmadan seyahat edilebiliyor. 30 gün ile 365 gün arasında farklı seçenekler ile sunulan pasaportsuz seyahatler için direkt program yapılabilir.

Reklam
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.