Yurtdışında Ev Satın Almak - Vize ve Vatandaşlık
Vize ve Vatandaşlık

Yurtdışında Ev Satın Almak

22.03.2019
455

Çeşitli ülkelerden gayrimenkul satın almak ve yatırım yapmak, vatandaşlık kazandırıyor. Yurtdışından ev satın almak, Mütekabiliyet Yasası dahilinde yapılıyor. Bu yasa, uluslararası antlaşmalarda karşılık ilkesi olarak nitelendiriliyor. Türk vatandaşlığı almak isteyenlere sunulan bir opsiyon olan gayrimenkul satın alımı, yurt dışında pek çok ülkede aynı yöntem ile vatandaşlık alınmasına olanak sağlıyor.

Yurtdışından Gayrimenkul Nasıl Alınır?

Türklerin en çok ev satın aldığı ülkelerin başında Amerika geliyor. Amerika kıtasında ev satın alan yabancı uyrukluların en büyük yüzdesini Türkler oluşturuyor. Sonrasında ise İspanya, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının en çok ev satın aldığı ülkeler arasında. Özellikle milyarlarca kişinin hayali olan Barcelona, en çok gayrimenkul satın alınan yabancı ülke şehirleri arasında yer alıyor.

Yurt dışından ev satın alınması, yatırım maksadının yanı sıra uzun süreli oturum alınması ve sonrasında vatandaşlık hakkının alınması içindir. Son yıllarda bir trend olan yabancı ülkelerden ev satın alma, ülkeler açısında da milli gelire katkı sağlamak açısından avantaj olarak değerlendiriliyor.

Yurtdışından Ev Almak, Türkiye’den Ev Almak

Yabancı uyruklular arasında en çok Irak vatandaşları, Türkiye’den gayrimenkul satın alıyor. 2018 ve 19 yıllarında Orta Doğu ülkelerinden taleplerin artması ve Iraklıların ilgi göstermesi, yatırım maksadının yanı sıra uzun süreli oturum alınması içindir.

Ev satın almak, yabancı ülkelerde çalışma iznine gerek olmadan uzun süreli oturum izninin alınmasını sağlarken, oturum izni sonunda vatandaşlık başvuru yapma olanağı sunuluyor. Türkiye’de de en az 5 yıl oturum izni alan yabancı uyruklular, vatandaşlık başvurusu yapma hakkı kazanıyor.

Türk vatandaşlarının ilgi gösterdiği Avrupa ülkeleri arasında Ukrayna, Bulgaristan gibi ülkeler de bulunuyor. Ukrayna’nın ekonomik avantajlar kazandırması, vize- pasaport prosedürlerinin zor olmaması ve yakın mesafeden ötürü pek çok Türk vatandaşının ilgi göstermesini sağlıyor. Nezih kent yaşamı, yeşil doğası ve yaşam şartlarının yüzlerce ülkeye oranla uygun olması, kültür ve sanat seviyesinin yüksek olması, eğitim kurumları gibi pek çok faktörden dolayı Ukrayna, yatırım yapılan ülkeler arasındadır.

Bulgaristan ise son yıllardaki ekonomik durumları neticesinde ileri vadeli yatırımlar için muazzam bir zemin oluşturuyor.

Reklam
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.